Ten artykuł kończy nasz specjalny cykl "
OddychaMY". W jego ramach publikowaliśmy serię tekstów dotyczących bezpieczeństwa związanego z noszeniem maseczek, zarówno od strony profilaktyki smogowej, jak i chorobowej. Częścią cyklu był organizowany przez naszą redakcję konkurs dla NGO'sów. Do wygrania było 50 tys. złotych na realizację kampanii społecznej oraz zapas maseczek ufundowanych przez producenta CIECH Pianki z Bydgoszczy - spółkę Grupy CIECH, która jest jedną z największych grup chemicznych w Europie Środkowo-Wschodniej.
Zadanie konkursowe polegało na zaproponowaniu koncepcji akcji społecznej budującej świadomość społeczeństwa na temat tego, jak ważne jest wciąż noszenie masek. Zgłoszony zarys mógł mieć formę opisu, strategii lub planu komunikacji własnej akcji najlepiej wyrażającej wartość używania masek w profilaktyce zdrowia w obliczu niskiej jakości powietrza i dużych zanieczyszczeń, oraz/lub w profilaktyce chorobowej.
Główną nagrodą w konkursie "OddychaMY" dla NGO-sów było 50 000 złotych na realizację kampanii społecznej oraz 100 000 certyfikowanych maseczek ochronnych klasy FFP3. Maseczki ufundowała firma CIECH Pianki w Bydgoszczy. To nie przypadek, bo jedną z działalności spółki należącej do Grupy CIECH, międzynarodowego koncernu chemicznego, jest właśnie produkcja wysokiej jakości maseczek.
Decyzją naszej redakcji fundusze na sfinansowanie autorskiego pomysłu oraz spory zapas maseczek ochronnych powędrują do stowarzyszenia q-bit z siedzibą w Żorach. W nadesłanym zgłoszeniu organizacja zaproponowała akcję społeczną z podziałem na część lokalną i część ogólnopolską. Cały projekt zgodnie z wymogami konkursu zostanie przeprowadzony w okresie od listopada do grudnia 2023 roku.
W części lokalnej (miasto Żory i okolice) stowarzyszenie zorganizuje konkurs dla drużyn złożonych z uczniów szkół ponadpodstawowych i ich rodziców/opiekunów. Zadaniem będzie przygotowanie filmu zachęcającego do noszenia maseczek oraz zbudowanie miernika smogu podczas warsztatów. Część ogólnopolska ma być skierowana do osób z całego kraju, których zadaniem będzie przygotowanie tematycznego filmu.
Ponadto wśród mieszkańców regionu laureata zostanie przeprowadzona akcja edukacyjna i promująca noszenie maseczek. Tak, by maseczki dotarły do jak największej liczby mieszkańców. Dodatkowo stowarzyszenie przeprowadzi też warsztaty edukacyjne.
Stowarzyszenie q-bit z Żor skupia pasjonatów nowoczesnej technologii, reprezentujących różne branże i zawody. Organizacja stawia sobie za cel realizację pomysłów, które nie byłyby możliwe do wykonania przez każdego z członków oddzielnie, natomiast mogą być wcielane w życie dzięki pracy zespołowej. W obszarze zainteresowania stowarzyszenia są m.in. wszelkie zagadnienia wspierające technologie i innowacyjność.