nt_logo

OddychaMY. Masz pomysł na kampanię maseczkową? Dajemy 50 tys. na realizację

Karolina Pałys

01 lutego 2023, 16:22 · 4 minuty czytania
Ogłaszamy konkurs dla organizacji pozarządowych. Główna nagroda to 50 tysięcy złotych, które należy wykorzystać na realizację kampanii społecznej. Zadanie? Podnieść świadomość, jak ważne jest noszenie maseczek - zarówno w sytuacjach, gdy poziom pyłów zawieszonych przekracza kolejne normy, jak i w sezonie zwiększonej zachorowalności na choroby wirusowe.


OddychaMY. Masz pomysł na kampanię maseczkową? Dajemy 50 tys. na realizację

Karolina Pałys
01 lutego 2023, 16:22 • 1 minuta czytania
Ogłaszamy konkurs dla organizacji pozarządowych. Główna nagroda to 50 tysięcy złotych, które należy wykorzystać na realizację kampanii społecznej. Zadanie? Podnieść świadomość, jak ważne jest noszenie maseczek - zarówno w sytuacjach, gdy poziom pyłów zawieszonych przekracza kolejne normy, jak i w sezonie zwiększonej zachorowalności na choroby wirusowe.
Fot. naTemat

Maseczki były w tym roku mniej widoczne w przestrzeni publicznej. Można powiedzieć, że po dwóch latach pandemicznej paniki wreszcie nieco odetchnęliśmy i że lżejsza zima poskutkowała mniejszym zanieczyszczeniem powietrza. Ale można też powiedzieć co innego.

Na przykład to, że smog - zjawisko, które jeszcze kilka lat temu dominowało sporą część dyskusji na temat zdrowia publicznego w Polsce, w tym sezonie wcale nie było marginalne. Niestety, przyćmione przez szalejącą inflację oraz kryzys finansowy być może rzeczywiście straciło nieco na “klikalności”. Jeśli więc nie macie w nawyku monitorowania na bieżąco stężenia szkodliwych cząsteczek w powietrzu, możecie się zdziwić, słysząc, że w grudniu normy dla pyłów zawieszonych PM 2,5 i 10 znów, jak rok czy dwa lata wcześniej, przekraczały normy nawet o 600 procent.  

Jakość powietrza w Polsce wcale magicznie nie uległa poprawie. W międzyczasie torpedowane były jednak wysiłki, jakie od lat wkłada się polepszenie sytuacji. W wyniku złagodzenia ustawy antysmogowej, mieszkańcy Małopolski jeszcze przez kolejny rok mogą korzystać z “kopciuchów”. Zagrożona jest również ustawa antysmogowa obowiązująca w Warszawie - do prokuratury wpłynął niedawno wniosek o jej unieważnienie. 

Tymczasem nie można zapominać, że co roku z powodu smogu umiera jedno polskie miasteczko - około 45 tysięcy osób. Wszyscy ci, którzy przeżyją, mogą sobie natomiast odjąć około 10 miesięcy od przewidywanej długości życia - mniej więcej tyle kosztuje nas kontakt ze smogiem. 

Jak zmienić te statystyki? Kluczem są rozwiązania systemowe, ale jednym z najszybszych środków zaradczych, które już teraz może wdrożyć każdy z nas, jest noszenie masek przeciwsmogowych.

Tematem, który również nieco odpuściliśmy, jest noszenie masek w sytuacji zwiększonej liczby zachorowań. I mowa tu nie tylko o Covidzie, ale i grypie, która w tym roku wielu z nas dała się mocno we znaki. Rozprzestrzenianie się wirusów można i trzeba ograniczać - zwłaszcza, gdy czujemy, że "coś nas bierze". Założenie maseczki w takiej sytuacji to pozornie mały gest, który może mieć duże konsekwencje dla osób przebywających w naszym otoczeniu.

Pytanie, jak podtrzymać w nas świadomość, że noszenie maseczek ma sens? Jeśli masz pomysł na odpowiedź, napisz do nas. Chętnie pomożemy przekazać tę wiedzę dalej! Trwa nasz konkurs, w którym do wygrania jest 50 tys. zł na realizację kampanii społecznej oraz spory zapas certyfikowanych masek ochronnych klasy FFP3.

Konkurs dla organizacji pozarządowych

Akcja OddychaMY jest skierowana go organizacji pozarządowych. Jeśli jesteś członkiem NGOsa, który zajmuje się walką ze smogiem i/lub profilaktyką zdrowotną, zgłoś się. 

Zadanie konkursowe polega na stworzeniu zarysu akcji społecznej (zbudowanie opisu, strategii, planu komunikacji własnej akcji najlepiej oddającej temat wartości używania masek w profilaktyce zdrowia w obliczu niskiej jakości powietrza i dużych zanieczyszczeń, oraz/lub w profilaktyce chorobowej), uświadamiającej, jak ważne jest noszenie masek.

Jesteśmy otwarci na wszelkie koncepcje, pod warunkiem, że budżet na ich realizację zmieści się w 50 tysiącach złotych, bo tyle dostanie od nas zwycięzca, oraz że kampania zostanie zrealizowana do końca marca tego roku lub w terminie listopad-grudzień 2023 roku. Do tego dorzucimy spory zapas masek ochronnych dla laureatów pierwszych trzech miejsc. 

Nagrody:

  • I miejsce: 50 tys. złotych na realizację kampanii + 100 tys. maseczek FFP3, dostarczonych pod wskazany adres
  • II miejsce: 75 tys. maseczek FFP3, dostarczonych pod wskazany adres
  • III miejsce: 50 tys. maseczek FFP3, dostarczonych pod wskazany adres

Na wasze pomysły czekamy od 1 do 28 lutego, pod adresem mailowym: konkurs@natemat.pl .

Szczegółowy regulamin konkursu znajdziecie tutaj [link]. 

Certyfikowane maseczki ochronne klasy FFP3 zostały wyprodukowane przez CIECH Pianki w Bydgoszczy – spółkę należącą do Grupy CIECH - międzynarodowej grupy chemicznej. Są wytwarzanie z surowców pochodzących głównie od polskich producentów. Maski charakteryzują się filtracją na poziomie 99 proc., co oznacza, że skutecznie chronią układ oddechowy przed stałymi i ciekłymi cząstkami tworzącymi aerozole (pyły, dymy, mgły), a także są zgodne ze standardem europejskim EN 149:2001 oraz posiadają atest Polskiego Zakładu Higieny. Ogłaszając konkurs, tym bardziej cieszymy się, że Grupa CIECH hojnie odpowiedziała na naszą prośbę o ufundowanie nagród.

Jak tłumaczy Rzecznik Prasowy Grupy CIECH, Mirosław Kuk, firma dokłada wszelkich starań, aby sprawić, że maseczki staną się, dla nas wszystkich, artykułem pierwszej higienicznej potrzeby:

Akcja przykuła naszą uwagę ze względu na budowę świadomości w społeczeństwie, że maseczki, kojarzące się z bezprecedensowym czasem pandemii, nadal mogą być bardzo potrzebnym elementem codzienności. Z dwóch powodów: zagrożenia smogiem, które nie zniknęło przecież w ostatnich latach, a nawet zwiększyło się wskutek kryzysu energetycznego; a także zagrożeniem epidemicznym związanym, chociażby, z rozprzestrzenianiem się wirusa grypy, czego świadkami byliśmy w ostatnich tygodniach.  Mirosław KukRzecznik Prasowy Grupy CIECH

- Noszenie maseczki może i powinno kojarzyć się z troską o zdrowie siebie i najbliższych na co dzień - podsumowuje Mirosław Kuk.