Film "Women are Heros" francuskiego artysty JR to wizualny majstersztyk

JR prezentuje swoje wielkoformatowe prace zarówno w centrach wielkich miast jak i opuszczonych przestrzeniach
JR prezentuje swoje wielkoformatowe prace zarówno w centrach wielkich miast jak i opuszczonych przestrzeniach mat. prasowe
JR w swoich pracach odkrywa oblicza ludzi, których na co dzień nie dostrzegamy albo nie chcemy widzieć – starców, biedaków, mieszkańców getta. W filmie "Women are Heros" swój obiektyw kieruje w stronę kobiet. Efekt jest piorunujący.


JR to artysta, który znany jest przede wszystkim jako autor wielkoformatowych fotografii, które umieszcza w miejskich przestrzeniach. Jego prace można spotkać w Nowym Jorku i brazylijskich fawelach. Swój obiekty Francuz kieruje zawsze w kierunku ludzi, intrygują go twarze, grymasy i miny. Lubi fotografować tych, od których my często odwracamy wzrok – blokersów, staruszków, biedaków, a czasami – jak w projekcie „Face to Face” wrogich sobie sąsiadów. Fotografuje jednak w sposób nietypowy – charakterystycznym, zniekształcającym obiektywem 28 mm. Swoich modeli prosi zaś o głupie miny,dzięki czemu zamiast groźnych, smutnych, poważnych twarzy oglądamy radosne i zwariowane portrety.W dokumencie „Women Are Heroes” artysta (który tym samym debiutuje jako filmowiec) oddaje głos kobietom – one mówią o sobie, on je fotografuje. W efekcie powstają dwie równoległe historie – jedna to opowieść o sytuacji kobiet i ich walce o zachowanie godności w najbiedniejszych regionach świata, druga to dokumentacja trzech lat prac JR nad fotograficznym projektem. Obie robią ogromne wrażenie.

Dokument jest przepięknie sfilmowany – najbrzydsze i najbiedniejsze miejsca nabierają kolorów i specyficznego uroku. Nietypowe ujęcia sprawiają, że widz wchodzi w sam środek życia bohaterów. Co ciekawe, film poruszający trudne i bolesne tematy okazuje się niezwykle optymistyczny – pokazuje siłę, determinację i pogodę ducha, którą można zachować pomimo najbardziej dramatyczniejszych przeżyć.
Polska premiera filmu 25 stycznia
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...