Konflikt na linii premier-szef resortu sprawiedliwości narasta od wielu miesięcy. Jego ostatnią odsłoną jest porównanie przez Zbigniewa Ziobrę polityki Mateusza Morawieckiego do działań Donalda Tuska. Tym razem poszło o politykę klimatyczną.
Reklama.
Podobają Ci się moje artykuły? Możesz zostawić napiwek
Teraz możesz docenić pracę dziennikarzy i dziennikarek. Cała kwota trafi do nich. Wraz z napiwkiem możesz przekazać też krótką wiadomość.
"Nie zgadzamy się, by obrona taniej energii była przedstawiana jako Polexit. Premier Mateusz Morawiecki zgodził się na zaostrzenie polityki klimatycznej UE. Chcieli tego Niemcy, Tusk i lewica. Dlatego mamy dziś drożyznę i inflację. Propozycja Solidarnej Polski jest racjonalna – zawieszenie europodatku ETS" - ocenił na Twitterze lider SP Zbigniew Ziobro.
Czym jest wspomniane przez Ziobrę ETS? Europejski System Handlu Emisjami (EU ETS) to tzw. wspólnotowy rynek uprawnień do emisji dwutlenku węgla (CO2) lub system ETS. Jest pierwszym systemem handlu emisjami CO2 na świecie.
Morawiecki: Wyjście z ETS nie jest możliwe w prawie europejskim
Przypomnijmy, że w niedawnym wywiadzie dla E24 premier Mateusz Morawiecki powiedział, że "wyjście z ETS nie jest możliwe w prawie europejskim". - To proponują ci, którzy nie mają wiedzy albo mają złą wolę w tej kwestii - ocenił.
Morawiecki mówił też o tym, że zdaje sobie sprawę z tego, że polityka klimatyczna jest "rdzeniem" gospodarki UE, a rezygnacja z niej wiązałaby się z Polexitem. - Polityka klimatyczna UE jest rdzeniem polityki gospodarczej całej Unii Europejskiej. Wszyscy, którzy znają się na UE wiedzą, że jeśli chcielibyśmy zrezygnować z polityki klimatycznej UE, byłoby to jednoznaczne z wyjściem z Unii Europejskiej - wskazał.
Jaki: Nie. Rezygnacja z polityki klimatycznej nie oznacza wyjścia z UE
To za ten wywiad Solidarna Polska krytykuje premiera. Nie tylko Ziobro zamieścił komentarz w tej sprawie. "Nie. Rezygnacja z polityki klimatycznej nie oznacza wyjścia z UE. Oznacza jej ratowanie. I ratowanie Polski. Co więcej, traktaty w wielu obszarach związanych z polityką klimatyczną dają państwom prawo weta. Tak może mówić PO. Ręce opadają" – napisał na Twitterze europoseł Patryk Jaki.
Solidarna Polska od miesięcy promuje za to...polski węgiel. Podczas niedawnej wizyty w kopalni węgla brunatnego w Rogowcu w woj. łódzkim Zbigniew Ziobro poinformował media, że podczas najbliższego posiedzenia rząd będzie zajmował się dokumentem, który "określi rozwój energetyki naszego kraju na kolejne lata". Jego stwierdził"warunkiem bezpieczeństwa energetycznego i skutecznego rozwoju Polski jest tania energia z węgla brunatnego i węgla kamiennego".
- Nie zgadzamy się na dalszą likwidację polskiego górnictwa węgla brunatnego czy kamiennego. Domagamy się realnych inwestycji państwa w ten sektor. To gwarantuje nam bezpieczeństwo energetyczne, naszą suwerenność energetyczną i gwarantuje najtańszy prąd dla Polaków - przekonywał szef MS.
Przypomnijmy: w Bełchatowie wydobywa się węgiel brunatny. Co ważne, jest on najbardziej szkodliwym dla zdrowia rodzajem węgla: zawiera więcej siarki i popiołu niż węgiel kamienny, czym mocno zanieczyszcza powietrze.
Absolwentka dziennikarstwa na UMCS i Uniwersytecie Warszawskim. Przez kilka lat związana z Polską Agencją Prasową. Obecnie reporterka newsowa w naTemat.pl.