Król Wielkiej Brytanii Karol III przemawiał w Bundestagu podczas swojej pierwszej zagranicznej podróży od czasu, gdy został monarchą. Król pochwalił Berlin za pomoc, jakiej RFN udzieliła Ukrainie oraz złożył hołd anglo-germańskim powiązaniom kulturowym. Przemówienie wygłosił w dwóch językach – angielskim i niemieckim.
Reklama.
Podobają Ci się moje artykuły? Możesz zostawić napiwek
Teraz możesz docenić pracę dziennikarzy i dziennikarek. Cała kwota trafi do nich. Wraz z napiwkiem możesz przekazać też krótką wiadomość.
Trwa drugi dzień trzydniowej wizyty państwowej Karola III, która jest jego pierwszą zagraniczną wizytą od czasu, gdy został królem po śmierci królowej Elżbiety II we wrześniu 2022 roku
W czwartek król wygłosił przemówienie w niższej izbie niemieckiego parlamentu – Bundestagu
– Jestem szczególnie zadowolony, że mogę tu dzisiaj przemawiać, aby potwierdzić zobowiązanie między naszymi krajami – mówił król
Król Karol III najpierw spotkał się w Berlinie z kanclerzem Niemiec Olafem Scholzem. Potem wygłosił przemówieniem w niższej izbie niemieckiego parlamentu – Bundestagu.
Karol III wygłosił przemówienie w Bundestagu
Karol rozpoczął przemówienie po niemiecku, kilkakrotnie przeplatając je angielskim. – Moja żona i ja jesteśmy bardzo, bardzo zadowoleni, że moja pierwsza zagraniczna podróż jako króla jest zaproszeniem do Niemiec – podkreślił.
I dodał: – Jestem szczególnie zadowolony, że mogę tu dzisiaj przemawiać, aby potwierdzić zobowiązanie między naszymi krajami.
Pochwalił także pomoc Niemiec dla Ukrainy po inwazji Rosji. – Decyzja Niemiec o udzieleniu Ukrainie tak wielkiego wsparcia militarnego była niezwykle odważną, ważną i pożądaną decyzją – powiedział król.
Karol III mówił m.in. o wojnie w Ukrainie
Wskazał także, że "niesprowokowana inwazja na Ukrainę zadała niewyobrażalne cierpienie tak wielu niewinnym ludziom".
– Zniszczone zostały niezliczone istnienia, wolność i godność ludzka zostały zdeptane w najbrutalniejszy sposób, bezpieczeństwo Europy zostało zagrożone – zauważył.
Brytyjski monarcha podziękował także narodowi niemieckiemu za "niezwykłą życzliwość" po śmierci jego matki, mówiąc, że on i jego rodzina byli "głęboko poruszeni" wiadomościami zapisanymi w księgach kondolencyjnych w całych Niemczech.
Wcześniej król Karol III podpisał Złotą Księgę Berlina – oficjalną księgę gości miasta dla ważnych gości – a także odwiedził cotygodniowy targ w stolicy.
Steinmeier podziękował Karolowi za wybranie Niemiec na swoją pierwszą zagraniczną podróż po zostaniu nowym królem Wielkiej Brytanii, mówiąc, że jest to "ważny sygnał dla stosunków niemiecko-brytyjskich".
Pierwotnie Karol III miał wybrać się do najbliższego sąsiada, czyli Francji. Jednak odwołano ten wyjazd ze względu na trwające protesty w tym kraju w związku z reformami emerytalnymi prezydenta Emmanuela Macrona. Karol ostatnio odwiedził Niemcy jako książę Walii w 2020 roku, aby uczcić narodowy dzień żałoby dla ofiar wojny.
Absolwentka dziennikarstwa na UMCS i Uniwersytecie Warszawskim. Przez kilka lat związana z Polską Agencją Prasową. Obecnie reporterka newsowa w naTemat.pl.