Kardynał Józef Glemp nie żyje. Były prymas Polski zmarł wieczorem w warszawskim Wilanowie. Józef Glemp 2 lutego obchodziłby 30. rocznicę kardynalatu. Miał 83 lata - informuje rzecznik Episkopatu Polski
W środę rano metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz poinformował o pogarszającym się stanie zdrowia prymasa seniora kardynała Józefa Glempa. Kardynał prosił o modlitwę w intencji chorego. Kardynał Józef Glemp od dawna zmagał się z chorobą. W ubiegłym roku przeszedł operację płuca, spowodowaną nowotworem. Niestety kardynał przegrał z chorobą i w środę wieczorem zmarł w Warszawie.
Kardynała Glempa na antenie TVN24 wspominał były premier Tadeusz Mazowiecki, który poznał go jeszcze, jako prałata i sekretarza kardynała Wyszyńskiego. – Zapamiętałem go, jako bardzo skromnego, ale równocześnie na jego barki spadło ogromne zadanie przewodzenia Kościołowi w bardzo trudnym momencie, kiedy został wprowadzony stan wojenny. To był człowiek, który starał się zapobiec rozlewowi krwi – mówił Mazowiecki.
Były premier dodał także, że Józef Glemp miał swój charakter. – Miał swoje zdanie i potrafił go bronić. I tak właśnie robił w różnych sytuacjach – mówił Mazowiecki, który raz jeszcze podkreślił osobistą skromność Glempa. Również Stefan Niesiołowski z Platformy Obywatelskiej w rozmowie z TVN24 wskazał skromność, jako cechę wyjątkowo charakteryzującą kardynała Glempa.
Z kolei Szymon Hołownia w rozmowie z TVN24 do wspomnianej skromności dodaje: – To bardzo ciekawa postać, ale jak tak sobie myślę to po prostu dobry człowiek. Bardzo go lubiłem. Był skromny, wierzący i najzwyczajniej w świecie ludzki – wspominał dziennikarz.
W swojej duszpasterskiej posłudze przez 28 lat był prymasem Polski, a przez ćwierć wieku arcybiskupem metropolitą warszawskim. Józef Glemp to także biskup rzymskokatolicki oraz diecezjalny warmiński, a także arcybiskup metropolita gnieźnieński. Był prawnikiem, doktoryzował się z obojga praw. Odznaczony Orderem Orła Białego przez prezydenta.
Józef Glemp urodził się w grudniu 1929 roku. W czasie II wojny światowej był przymusowym robotnikiem w niemieckim gospodarstwie rolnym. Ukończył dwuletnie studia filozoficzne oraz czteroletnie teologiczne. Święcenia kapłańskie posiadał od 1956 roku. Przez dwanaście lat (1967-1979) był osobistym sekretarzem prymasa Polski, kardynała Stefana Wyszyńskiego.
W 1979 roku został biskupem diecezji warmińskiej. Dwa lata później był już arcybiskupem metropolitą gnieźnieńskim i warszawskim. Jeszcze tego samego roku został prymasem Polski. Przez blisko 23 lata był także przewodniczącym Konferencji Episkopatu Polski. W 1983 roku został także kardynałem w Rzymie.
Mimo że w 2004 roku osiągnął wiek emerytalny według prawa kanonicznego (75 lat) i złożył dymisję, to papież Jan Paweł II przedłużył mu okres pełnienia tej funkcji. W dniu swoich 80-tych urodzin, czyli 18 grudnia 2009 roku, zgodnie z decyzją papieża Benedykta XVI zakończył po 28 latach posługę, jako urzędujący prymas Polski.
To właśnie Józef Glemp zainicjował budowę Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie. Wystąpił także w filmie "Popiełuszko. Wolność jest w nas", w którym zagrał samego siebie.
Prezydent Bronisław Komorowski zadecydował, że w geście żałoby flagi na budynkach prezydenckich zostaną opuszczone do połowy.