Zbigniew Ziobro odniósł się do słów premiera Mateusza Morawieckiego dotyczących zmian w sądownictwie. Jak zaznaczył, "reforma sądownictwa nie wyszła w pełni tak jak wspólnie chcieliśmy". Wskazał też na istotę "prawdziwie Zjednoczonej Prawicy".
Reklama.
Reklama.
16 maja na antenie Polsat News premier Mateusz Morawiecki został zapytany m.in. co sądzi o zmianach w sądownictwie. Szef rządu wskazał, że reforma ta "została przekazana w ręce Solidarnej Polski i wyszło im, jak wyszło".
– Bardzo mocno staram się dopingować ministra sprawiedliwości, aby robił wszystko to, co w jego mocy, żeby jeszcze przed wyborami skrócić czas postępowań przed sądami i usprawnić sądy, zmniejszyć koszty funkcjonowania wymiaru sprawiedliwości – mówił Morawiecki. Ocenił też, że może przez "ostatnich parę miesięcy jeszcze coś uda się tutaj naprawić".
Ziobro do Morawieckiego o reformie sądownictwa
We wtorek do słów premiera Morawieckiego odniósł się na Twitterzeminister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro, który wskazał, że pakiet reform sądownictwa jest gotowy do uchwalenia "od przeszło 4 lat".
"Pełna zgoda, że reforma sądownictwa nie wyszła w pełni tak jak wspólnie chcieliśmy. Tyle że - przypomnę - najpierw zablokowały ją weta prezydenta. A potem unijny szantaż, którym od lat tłumaczy Pan brak swojej zgody na dalszą reformę sądownictwa. Apel do mnie o podjęcie zmian w sądownictwie przyjmuję w dobrej wierze" – napisał Ziobro.
Ziobro o "szantażu pieniędzmi z KPO"
"Cieszę się, że wreszcie przyjął Pan do wiadomości, że szantaż pieniędzmi z KPO służy do blokowania zmian w sądownictwie. Od początku przed tym Pana przestrzegałem. Podobnie jak przed warunkowością i FitFor55" – zaznaczył minister sprawiedliwości.
Według niego uleganie wpływom Unii Europejskiejoznacza "dalszą degrengoladę w sądownictwie oraz brak obiecanych pieniędzy i ograniczanie polskiej suwerenności". Ziobro zwrócił się do Morawieckiego, zaznaczając o wspólnym zwycięstwie. "Pokażmy charakter i wreszcie przeprowadźmy gotowe od dawna projekty" – napisał.
PiS i Suwerenna Polska wystartują razem w wyborach?
Jednocześnie zaznaczył, że zgadza się z szefem rządu, co do wspólnego startu Prawa i Sprawiedliwościi Suwerennej Polski w wyborach. "Teraz mamy ostatnią szansę, by to wszystko naprawić. Razem nam się uda. Bo tylko prawdziwie Zjednoczona Prawica przyniesie Polsce zwycięstwo" – wskazał Ziobro.
Minister sprawiedliwości poprosił też o to, by Mateusz Morawiecki wycofał się ze zmian w ustawie o Sądzie Najwyższym "napisanych we współpracy z Brukselą". Dodał przy tym, że nie tylko Suwerenna Polska, ale również prezydent Andrzej Duda uważa, że te zmiany łamią Konstytucję i "do tego, zamiast przyśpieszyć, spowolnią postępowania".