Choć od jego śmierci minęły setki lat twarz tego człowieka widzimy ostatnio codziennie, prawie na każdym kroku. Maska z podobizną Guya Fawkesa stała się symbolem prawie każdego ruchu nastawionego na sprzeciw wobec porządku rządzącego obecnym światem. Pytanie, czy najlepiej się na niego nadaje?
Fawkes zmarł dokładnie 31 stycznia 1606 roku. Popełnił samobójstwo tuż przed rozpoczęciem okrutnej egzekucji, która czekała go za spisek przeciwko władzy. Nic dziwnego, że wolał skończyć ze sobą sam skacząc z drabiny, na którą prowadził go kat, niż pozwolić na to, co na jego oczach zrobiono z pozostałymi spiskowcami. Wystarczy powiedzieć, że później ich szczątki mogły trafić ku przestrodze na cztery różne strony królestwa.
Obchody Nocy Fawkesa - udaremnienia zamachu na króla
Pomijając okoliczności śmierci, w jej rocznicę warto zastanowić się, czy Fawkes akurat najbardziej pasuje na patrona dzisiejszych ruchów antyglobalistycznych. Wydaje się, że dość słabo.
Po pierwsze. Dzisiaj maskę z jego podobizną noszą szczególnie aktywiści liberalni i lewicowi, walczący o maksymalną wolność na świecie. Guy Fawkes był tymczasem skrajnie prawicowym fundamentalistą. Spisek prochowy, w którym brał udział miał na celu przywrócenie na brytyjski tron króla katolika. Nowe państwo zgodne z wyobrażeniami spiskowców było dalekie od wolności i równości. To miała być ultrakatolicka idylla.
REMEMBER, REMEMBER THE FIFTH OF NOVEMBER
Wiersz z XVI wieku
Remember, remember the fifth of November
Gunpowder, treason and plot
I see no reason why gunpowder treason
Should ever be forgot
Guy Fawkes, Guy Fawkes, 'twas his intent
To blow up the King and the Parliament
Three score barrels of powder below
Poor old England to overthrow
By God's providence he was catched
With a dark lantern and burning match
Holloa boys, holloa boys
God save the King!
Hip hip hooray!
Hip hip hooray! CZYTAJ WIĘCEJ
Po drugie. Spisek, który zakładał wysadzenie siedziby Izby Lordów, gdy będą w niej trwały obrady z udziałem króla Jakuba I upadł m.in. przez niefrasobliwość jego organizatorów i samego Fawkesa. Choć złapano tylko jego, wywieszono wszystkich spiskowców ponieważ Guy Fawkes zdradził ich na torturach. Tymczasem polska historia zna tymczasem wiele bardziej heroicznych historii, np. z okresu II wojny światowej.
Po trzecie. Przez setki lat był właśnie symbolem - powiedzmy - obciachu. "Remember the fifth of November" - popularne dziś wśród noszących słynną maskę jeszcze niedawno odnosiło się do upamiętnienia udaremnionego zamachu na króla i wiązało się z obchodami, na których główną atrakcją była płonąca kukła Fawkesa.
Po czwarte. Jego dzisiejsza popularność została wykreowana przez tych, z interesami których np. przeciwnicy ACTA walczą. Maska z jego podobizną zyskała bowiem popularność dzięki producentom z Hollywood. Ironię potęguje fakt, że prawa autorskie do maski posiada koncern medialny Time Warner. To dzięki nim zekranizowano nawiązujący do historii Guya Fawkesa komiks Alana Moora "V for Vendetta".
To dzięki nim swój symbol ma grupa Anonymous, ruch "Occupy", czy polscy przeciwnicy ACTA.