Sezon urlopowy za pasem i wielu Polaków uda się na upragniony wypoczynek za granicą. Część z nich postawi na Chorwację, a żeby tam się dostać, wybiorą podróż samochodem. Najlepiej autostradami, bo najszybciej, najwygodniej. Należy jednak pamiętać, że żeby się nimi poruszać w krajach po drodze do Chorwacji, trzeba kupić winiety. Gdzie to zrobić i ile kosztują?
Reklama.
Podobają Ci się moje artykuły? Możesz zostawić napiwek
Teraz możesz docenić pracę dziennikarzy i dziennikarek. Cała kwota trafi do nich. Wraz z napiwkiem możesz przekazać też krótką wiadomość.
WAŻNE! W tekście postanowiliśmy dodać obowiązkowe wyposażenie samochodu w danym kraju. Zdajemy sobie sprawę, że Konwencja wiedeńska o ruchu drogowym reguluje prawnie, że policja z danego kraju, który ją podpisał, nie może karać kierowcy za brak jakiegoś sprzętu, który powinien się znaleźć w aucie.
Na przykład w Niemczech Polak nie może dostać mandatu za brak apteczki (w Niemczech wymagana), a Niemiec w Polsce za brak gaśnicy (w Polsce wymagana). Tak samo np. w Czechach nie powinniśmy dostać mandatu za brak apteczki.
Ale! Prawo, prawem, a życie życiem. W sieci wielokrotnie były opisywane przypadki, w których kierowcy skarżyli się na kontrole i policjantów, którym nie dało się wytłumaczyć działania Konwencji. Na mundurowych, którzy nie rozumieli nic po angielsku lub po niemiecku i nie dało się z nimi dogadać.
Zdarzało się, że wypożyczone na przykład w Chorwacji pojazdy nie miały wymaganego wyposażenia, a Polacy nie zwracali uwagi na to, bo przecież apteczka w Polsce nie jest wymagana, ale w Chorwacji jest inaczej, a potem był mandat.
Jeśli ktoś nie chce, nie musi zabierać wymienionych na poniższych listach przedmiotów, bo prawnie powinien mieć ze sobą tylko to, co regulują polskie przepisy – gaśnicę i trójkąt ostrzegawczy. To informacje typu "tak na wszelki wypadek", ale z drugiej strony jeśli przeanalizuje się listę, to jedyną "egzotyczną" pozycją jest tutaj zestaw żarówek, który de facto dużo miejsca nie zajmuje.
Czechy
Jadąc z Polski do Chorwacji najczęściej wybieramy drogę przez Czechy, ponieważ jest najszybsza pomimo niewielu dróg ekspresowych i autostrad. Czego będziemy potrzebować, żeby wjechać i przejechać przez Czechy?
Opłaty / winiety
Czechy jako jeden z kilku krajów Unii Europejskiej posiada system winiet, czyli opłat za korzystanie z autostrad. Od lutego 2021 roku jest on w pełni elektroniczny, co oznacza, że nie musimy przyklejać specjalnych naklejek na szybę swojego samochodu, bo nasze auto będzie figurowało na liście pojazdów z opłaconym korzystaniem z autostrad.
Gdzie kupić winiety?
Winiety można kupić w sieci w sklepach z różnego typu winietami oraz bezpośrednio na stronie internetowej czeskiego Funduszu Infrastruktury Transportowej. Oczywiście wszelkie zakupy u pośredników to większe koszta, więc w przypadku Czech warto skorzystać z rozwiązania rządowego, które jest tańsze.
Ile kosztują winiety?
Kierowca samochodu do 3,5 tony może kupić trzy rodzaje winiet:
Na 10 dni, cena: 310,00 Kč (12,50 EUR)
Na 30 dni, cena: 440,00 Kč (17,50 EUR)
Na 12 miesięcy, cena: 1500,00 Kč (60,00 EUR)
Właściciele samochodów z napędem elektrycznym lub hybrydowym oraz samochodów zarejestrowanych jako zabytkowe płacą o połowę mniej. Warto jednak pamiętać, że korzystanie z nieuprawnionej ulgi jest zagrożone karą 100 000 Kč. Z kolei jazda bez wykupionej winiety to kara 20 000 Kč.
Wyposażenie samochodu
W Czechach w odróżnieniu od Polski musimy mieć w samochodzie o wiele większe wyposażenie obowiązkowe. Składa się na nie:
trójkąt ostrzegawczy
apteczka w standardzie unijnym
kamizelkę odblaskową
koło zapasowe lub zestaw naprawczy
Czytaj także:
Słowacja
Drugim wariantem, który wybierają Polacy podróżując do Chorwacji, jest przejazd przez Słowację. Jakie tam obowiązują opłaty i zasady?
Opłaty / winiety
W Słowacji obowiązuje podobny system opłat jak w Czechach, czyli winiety elektroniczne, które trzeba wykupić, żeby korzystać z autostrad w tym kraju.
Gdzie kupić winiety?
Podobnie jak w Czechach, można kupić je u pośrednika przez internet, ale najlepiej i taniej zrobić to bezpośrednio na stronie stworzonej przez słowackie władze –>Eznamka.sk.
Ile kosztują winiety?
Właściciel samochodu do 3,5 tony może kupić trzy rodzaje winiet:
Roczna (60 euro)
Na 30 dni (17 euro)
Na 10 dni (12 euro)
Wyposażenie samochodu
W Słowacji też jest inne, obowiązkowe wyposażenie samochodu, niż w Polsce. Składa się z:
przenośny trójkąt ostrzegawczy,
kamizelka (odzież) odblaskowa – musi znajdować się w zasięgu kierowcy,
koło zapasowe oraz lewarek,
odpowiedni zestaw kluczy do demontażu kół samochodowych
Węgry
Węgry są jednym z krajów, przez które możemy przejechać w drodze do Chorwacji. Jakie tutaj czekają nas "niespodzianki"?
Opłaty / winiety
Węgry również poszły z duchem czasu i wprowadziły winiety elektroniczne, które trzeba wykupić, żeby podróżować autostradami lub drogami wojewódzkimi.
Gdzie kupić winiety?
Najlepiej zrobić to przez internet korzystając bezpośrednio ze strony rządowej –>Ematrica.nemzetiutdij.hu. Jest taniej niż u pośredników. Jeśli jednak zapomnieliśmy, to można ją nabyć w wielu punktach w kraju czy na stacjach benzynowych w okolicy przejść granicznych i nie tylko.
Ile kosztują winiety?
Podróżujący samochodem osobowym do 3,5 tony (Kat. D1) przez Węgry ma cztery opcje winiet:
10-dniową, cena: 5500 HUF
30 dniową, cena: 8900 HUF
12-miesięczną, cena: 49190 HUF
Wojewódzką na 12 miesięcy, cena: 5720 HUF
Wyposażenie samochodu
Do obowiązkowego wyposażenia samochodu na Węgrzech zalicza się:
kamizelka odblaskowa
apteczka
trójkąt ostrzegawczy
koło zapasowe,
lewarek i zestaw kluczy do demontażu kół
Austria
Austrię musimy pokonać, kiedy jedziemy do Chorwacji, szczególnie do jej północnej części, przez Czechy. O czym w tym kraju trzeba pamiętać?
Opłaty / winiety
W Austrii obowiązują dwa modele winiet: elektroniczna oraz tradycyjna naklejka na szybę samochodu. Tylko po opłaceniu jednej z powyższych możemy korzystać z autostrad na terytorium tego kraju.
Gdzie kupić winiety?
Możliwości są dwie. Możemy to zrobić na miejscu, w trasie na stacjach benzynowych czy specjalnych punktach z winietami albo przez internet korzystając z oficjalnej, rządowej strony –>Asfinag.at
Oczywiście kupowanie winiet przez pośredników jest może wygodniejsze, bo możemy to zrobić wcześniej. Jednak korzystanie z rządowych źródeł jest o kilkanaście złotych tańsze. Ważne, żeby kupić e-winietę najpóźniej 18 dni przed wyjazdem, ponieważ musi ona zyskać ważność.
Ile kosztują winiety?
Podróżujący przez Austrię samochodem do 3,5 tony mają do wyboru trzy rodzaje winiet:
10-dniowa, cena: 9,90 euro
Na 60 dni, cena: 29,00 euro
Na 12 miesięcy, cena: 96,40 euro
Wyposażenie samochodu
W skład obowiązkowego wyposażenia samochodu w Austrii wchodzi:
apteczka
trójkąt ostrzegawczy
kamizelka odblaskowa
Słowenia
Słowenia pojawia się na naszej trasie, kiedy jedziemy do Chorwacji przez Czechy. O czym tutaj musimy wiedzieć?
Opłaty / winiety
Słowenia posiada już e-winietę. Wcześniej można było kupić tylko tradycyjną naklejkę na szybę.
Gdzie kupić winiety?
Winiety można kupić na rządowej stronie internetowej –>Evinjeta.dars.si.
Ile kosztują winiety?
7 dni, cena: 15 euro
30 dni, cena: 30 euro
12 miesięcy, cena: 110 euro
2B (pojazdy do 3,5t z przednią osią na wysokości powyżej 1,3m)
Peugeot: J5, Boxer, Expert (od modelowego roku 2016 dalej): CZ02 (wszystkie ze znakiem L3), Expert blue HDi 120 (wszystkie), Traveller (od modelowego roku 2016 dalej): CZ24, GA04 1.6 Blue HDi 95, 2.0 Blue HDi 150, 2.0 Blue HDi 180
Piaggio: Porter
Renault: Master, Trafic, B – 120.65, Maxity, Mascott
W Słowenii, w odróżnieniu od Polski, w samochodzie powinniśmy mieć obowiązkowo:
kamizelkę
apteczkę
gaśnicę
trójkąt ostrzegawczy
komplet żarówek zapasowych
Chorwacja
Nasz kraj docelowy. Tutaj też musimy pamiętać, że na drogach obowiązują opłaty, a przed wjazdem musimy mieć przygotowane odpowiednie dokumenty.
Opłaty / winiety
W Chorwacji płaci się za autostrady tak jak w Polsce, czyli za przejechane odcinki. Opłaty możemy uiścić płacąc gotówką, chorwackimi Kunami lub Euro, kartą płatniczą lub korzystając z systemu ENC.
Ile zapłacimy za nie? Wszystko zależy od pokonanego przez nas dystansu. Przykładowo przejazd od granicy ze Słowenią w okolice Trogiru może kosztować nas około 130 zł. W sieci jest dostępnych sporo kalkulatorów opłat za autostrady w Chorwacji, dzięki którym można szacunkowo policzyć, ile zapłacimy.
Wyposażenie samochodu
W Chorwacji obowiązkowo musi być w samochodzie:
dowód rejestracyjny pojazdu z ważnym przeglądem technicznym