Odpowiednia dieta w chorobie Hashimoto, RZS czy celiakii jest ważnym elementem leczenia
Choroba Hashimoto, celiakia, reumatoidalne zapalenie stawów, choroba Leśniowskiego- Crohna, autoimmunologiczne zapalenie żołądka i jeszcze wiele innych na pozór różnych zupełnie chorób coś łączy. Otóż jest to grupa chorób autoimmunologicznych. W ich terapii ważne jest odpowiednie odżywianie, hamujące stan zapalny w organizmie, który leży u źródła chorób autoimmunologicznych – tłumaczy w podcaście „Zdrowie bez cenzury” Kamil Paprotny, dietetyk kliniczny.
– Odżywianie ma wpływ na przebieg chorób autoimmunologicznych. Produkty, które spożywamy mogą zwiększać stan zapalny w organizmie, głównie w jelitach, lub wpływać pozytywnie, przeciwzapalnie na nasz organizm. Przy chorobach autoimmunologicznych żywienie jest dodatkowym leczeniem, które wspomaga leczenie farmakologiczne. Choć w tych chorobach bywa też podstawą terapii. Przykładem może być celiakia, w której główne leczenie polega na wykluczeniu glutenu z diety. Celiakii nie da się leczyć bez diety – wyjaśnia Kamil Paprotny.
Jednak część chorób autoimmunologicznych nie dotyczy przecież bezpośrednio przewodu pokarmowego. Zdaniem dietetyka klinicznego również w ich przypadku odpowiednia dieta ma znaczenie w kontekście dobrostanu całego organizmu.
– Stan zapalny, który jest w jelitach, z racji nieodpowiedniego żywienia, jedzenia prozapalnego, wpływa na cały organizm. Zdrowie naszych jelit, mikrobiom występujący w jelitach, ma wpływ na to, jak ten stan zapalny przechodzi na cały organizm.