"Zapamiętałam Piotra, który przez rok schudł 100 kg”. Rozmawiają, żeby pomóc chorym na otyłość
Bohaterowie, którzy przychodzą do naszego studia pokazują na własnym przykładzie, jak trudne jest życie z chorobą otyłościową, jak bardzo krzywdząca jest ta zasada: jedz mniej, więcej się ruszaj, bo w wielu przypadkach nie przynosi efektów - to jest skomplikowana choroba – mówi w podcaście Zdrowie bez cenzury Magdalena Gajda, pierwsza w Polsce społeczna rzeczniczka praw osób chorych na otyłość, która wraz z Małgorzatą Wiśniewską, dziennikarką medyczną prowadzi serię podcastów "JEST GRUBO. Rozmowy o życiu osób z większą masą ciała". Obie panie są naszymi rozmówczyniami w tym odcinku podcastu.
Zdaniem Magdaleny Gajdy, postrzeganie choroby otyłościowej zmieniło się przez ostatnie 10 lat. Kiedyś to, że mówiła w mediach, iż otyłość jest chorobą, było takim przełomem i sensacją, że media zabiegały o rozmowy z nią. Tylko po to, żeby publicznie powiedziała, że otyłość jest chorobą. Po publikacji wywiadu z na temat otyłości, w jednym z popularnych serwisów internetowych, dostała tysiąc wiadomości na swoją skrzynkę mailową, w których ludzie dziękowali jej, że powiedziała czym jest otyłość.
– Pamiętam, jak pierwsza publiczna osoba powiedziała o tym, że otyłość jest chorobą. To był Olaf Lubaszenko. Powiedział to na antenie TVP w programie Tomasza Lisa. To był chyba 2015 rok. Przez te wszystkie lata wzrosła świadomość, że otyłość jest chorobą. Chociaż mam wrażenie, że jako społeczeństwo jesteśmy bardziej skłonni uważać, że otyłość jest chorobą, kiedy nastąpi jej pełny "rozkwit", czyli kiedy to jest otyłość III stopnia, otyłość olbrzymia czy skrajnie olbrzymia. Nie dociera do nas, że otyłość zaczyna się dużo wcześniej, czai się trochę jak stan przedcukrzycowy. Wtedy jest ten sygnał, że coś złego zadziało się w organizmie i trzeba to zacząć leczyć – wyjaśnia Magdalena Gajda.
I dodaje: – Moim sukcesem i osób działających na rzecz chorych z otyłością jest fakt, że mamy coraz mniej sytuacji, w których potrzebna jest nasza interwencja. Ludzie sami reagują. Nie dopuszczają do obrażania chorych na otyłość w mediach społecznościowych. Sami chorzy też potrafią się już bronić, choćby w sytuacjach, kiedy nie chce do nich przyjechać pogotowie.
Do tej pory Magdalena Gajda i Małgorzata Wiśniewska nagrały 18 odcinków "Jest Grubo".
– Mamy kapitalnych rozmówców. Najbardziej zapadła mi w pamięć nasza pierwsza rozmowa, z Piotrem. Poznałam go rok wcześniej, kiedy był tuż przed operacją bariatryczną. Ważył wtedy ponad 200 kg. Poprosiłam go po roku, żeby przyszedł do nas i powiedział jak się czuje po tej operacji. Kiedy go zobaczyłam… To jest właśnie ten efekt "wow". Nie mogłam wyjść z podziwu, jak można się zmienić w ciągu roku. W tym czasie zrzucił ok. 100 kg i był nadal w procesie zmniejszania wagi. Ten człowiek fruwał, zarażał swoją energią. Piotr był niezwykle energetyczny, przekonujący, że warto podjąć walkę o siebie, o swoje życie – mówi Małgorzata Wiśniewska.
– Na mnie największe wrażenie zrobiła Paulina Gładysz, która prowadzi na YT własny kanał "Schudłam 50 kg". Ona opowiedziała nam jak to zrobiła, ale nie stawiała się w pozycji lekarza, specjalisty, tylko zwyczajnie opowiadała o wszystkich wzlotach, upadkach, o tym jak musiała radzić sobie z objadaniem, dlaczego nie poddała się operacji bariatrycznej. Zrobiła to w fenomenalny sposób. Myślę, że warto takich osób słuchać – opowiada z kolei Magdalena Gajda.
Zdaniem Małgorzaty Wiśniewskiej, "Jest grubo" to podcast o trudnościach, na które można znaleźć sposób. – Szukamy specjalistów, bohaterów, ludzi, którzy mogą wskazać kierunek chorym na otyłość, zainspirować. Każda historia jest trochę inna, każdy specjalista ma trochę inny sposób patrzenia na leczenie otyłości.
– Kiedy Małgosia zaprosiła mnie do współtworzenia tego podcastu myślałam, że będzie to miejsce, w którym będziemy opowiadać o wszelkich aspektach życia chorych na otyłość. Sądziłam, że tematy związane z ubieraniem się, komunikacją, sądownictwem, obroną praw itd. będą cieszyły się największym powodzeniem. Okazało się jednak, że najpopularniejsze odcinki to te, do których zapraszamy specjalistów zajmujących się leczeniem otyłości oraz te, których bohaterami są osoby chorujące na otyłość, dzielące się swoimi doświadczeniami. Jest bardzo duża potrzeba edukacji w kwestii kierunku leczenia otyłości. Nadal w Polsce nie kształci się lekarzy specjalistów obesitologów. Nie ma w Polsce takiej specjalizacji – mówi Magdalena Gajda.
Małgorzata Wiśniewska dodaje, że nadal wiele osób pisze do niej z prośbą o polecenie specjalisty czy informację o ośrodkach leczących otyłość.