Nie żyje Coco Lee, piosenkarka nominowana do Oscara za utwór do filmu z filmu "Przyczajony tygrys, ukryty smok". "Chociaż szukała profesjonalnej pomocy i robiła, co mogła, by walczyć z depresją, niestety ten demon w niej zwyciężył" – przekazali najbliżsi. Artystka odebrała sobie życie. Depresja to choroba, która może dotknąć każdego i mierzyły się z nią także najbardziej znane gwiazdy.
Reklama.
Reklama.
W niedzielę 2 lipca piosenkarka została znaleziona u siebie w domu, po czym od razu przewieziono ją do szpitala. Lekarze podjęli decyzję o wprowadzeniu Coco w śpiączkę farmakologiczną. Niestety nie udało się jej uratować. Lee zmarła5 lipca.
Pogrążone w żałobie siostry udostępniły an Instagramie wpis, w którym podziękowały personelowi medycznemu za walkę o jej życie, a także podzieliły się swoimi emocjami i przybliżyły artystyczne osiągnięcia Coco.
""W 2023 roku przypada 30. rocznica kariery wokalnej CoCo. W ciągu ostatnich 29 lat zdobyła niezliczone międzynarodowe uznanie dzięki najlepiej sprzedającym się piosenkom i pozostawiła po sobie zdumiewające wrażenie na publiczności, dzięki jej znakomitym występom na żywo. CoCo znana jest również z tego, że niestrudzenie pracowała nad otwarciem nowego świata dla chińskich piosenkarzy na międzynarodowej scenie muzycznej i zrobiła wszystko, by zabłysnąć dla Chińczyków. Jesteśmy z niej dumni!" – można przeczytać we fragmencie wpisu.
Depresja to choroba, która może dotknąć każdego – niezależnie od jego statusu społecznego, zamożności czy bycia znaną i kochaną gwiazdą na całym świecie.
Jedną z takich osób był Jim Carrey, aktor i komik, który większość swojego życia poświęcił rozbawianiu innych, kiedy sam czuł w środku obezwładniający go smutek. W mroczniejszych momentach jego życia zażywał Prozac, lek przeciwdepresyjny.
W jednej z rozmów opisał depresję jako "potrzebę odpoczynku" naszej świadomości od nas samych.
– Ludzie cały czas mówią o depresji. Różnica między depresją a smutkiem polega na tym, że smutek wynika po prostu z przypadku - cokolwiek się wydarzyło lub nie wydarzyło, żalu lub czegokolwiek innego. Depresja jest wtedy, kiedy twoje ciało mówi ci "Pie*dol się, nie chcę już być tą postacią, nie chcę utrzymywać tego awatara, który stworzyłeś na świecie. To dla mnie za dużo" – stwierdził aktor.
– Słowo "depresja" należy rozumieć jako "głęboki odpoczynek" (z j. ang. "depressed"/"deep rest" – przyp. aut) . Twoje ciało musi być przygnębione, gdy potrzebuje głębokiego odpoczynku od postaci, którą próbowałeś odegrać – skwitował Carrey. Na szczęście aktorowi udało się wyjść z tego mrocznego miejsca.
O swojej walce z depresją mówił też inny aktor, który ma na koncie nie tylko udaną karierę sportową w profesjonalnym wrestlingu, ale też role w najbardziej dochodowych filmach Hollywood – Dwayne "The Rock" Johnson.
"Wszyscy przechodzimy przez szlam i gówno, a depresja nigdy nie dyskryminuje. Dużo czasu zajęło mi uświadomienie sobie tego, ale kluczem jest nie bać się otworzyć. Zwłaszcza my, faceci, mamy tendencję do trzymania tego w sobie. Nie jesteście sami" – napisał na swoim Twitterze Johnson w 2018 roku, chociaż o swojej depresji mówił też już wcześniej.
Doświadczenia z depresją Lady Gagi i jej rozmowy z fanami, którzy opowiadali swoje trudne historie, zainspirowały ją do stworzenia FundacjiBorn This Way – pomagającej nastolatkom z problemami i pokazującej, że nie są same.
"Cierpiałem na depresję i stany lękowe przez całe życie, nadal cierpię z tego powodu każdego dnia. Chcę tylko, by te dzieci wiedziały, że ta otchłań, którą odczuwają jako istoty ludzkie, jest normalna. Tacy się urodziliśmy. Współczesność, w której wszyscy czujemy się płytcy i mniej ze sobą związani nie jest czymś ludzkim" – wyznała Lady Gaga w rozmowie z "Billboard" w 2015 roku.
Lady Gagę będzie można niebawem zobaczyć u boku Joaquina Phoenixa w filmie "Joker: Folie à Deux", drugiej części hitu z 2019 roku. Zagra tam Harley Quinn, kobietę, która zakochała się w tytułowym Jokerze.
Polscy artyści i celebryci także dzielą się swoimi doświadczeniami z depresją. Mówili o niej m.in. Sebastian Fabijański, Maria Peszek, Edyta Bartosiewicz i Bartek Jędrzejak.
Oczywiście takich osób jest znacznie więcej.
Według informacji podanych przez portal eZDROWIE i opublikowanych w styczniu 2023 roku "depresja stanowi coraz większy problem zdrowotny i społeczny. Szacuje się, że w Polsce na depresję choruje ok. 1,2 mln osób".
Jeżeli czytają to osoby, które czują, że potrzebują pomocy, niech koniecznie pamiętają: nie jesteście sami.
Oto numery, pod którymi można znaleźć pomoc:
Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży: 116 111
Antydepresyjny Telefon Forum Przeciw Depresji: (22) 594 91 00
Poradnia Telefoniczna dla Osób w Kryzysie Emocjonalnym: 116 123