nt_logo

Krzyczące wydmy w Polsce. Gdzie można posłuchać przeraźliwych dźwięków piasku?

Małgorzata Chuchel

27 lipca 2023, 09:57 · 2 minuty czytania
Przenikliwy, piszczący dźwięk pojawiający się podczas zwiedzania wydm, to coś, co potrafi nieźle przerazić turystów. Skąd się bierze i czy specyficznego śpiewu wydm możemy posłuchać również w Polsce?


Krzyczące wydmy w Polsce. Gdzie można posłuchać przeraźliwych dźwięków piasku?

Małgorzata Chuchel
27 lipca 2023, 09:57 • 1 minuta czytania
Przenikliwy, piszczący dźwięk pojawiający się podczas zwiedzania wydm, to coś, co potrafi nieźle przerazić turystów. Skąd się bierze i czy specyficznego śpiewu wydm możemy posłuchać również w Polsce?
fot. usnplash.com / George May

Wydmy piaskowe to fascynujące formacje geologiczne, które zachwycają swoją naturalną pięknością i niezwykłymi właściwościami. Jednak jednym z najbardziej intrygujących aspektów tych piaszczystych wzgórz jest fakt, o którym nie każdy z nas wie. Nie jest bowiem wiedzą powszechną, że wydmy wydają dźwięki, które przypominają śpiew lub wycie. Choć zjawisko to było znane od wieków, to dopiero w ostatnich dziesięcioleciach naukowcy zaczęli zgłębiać tę tajemnicę.


Dlaczego wydmy piaskowe wydają dźwięki?

Zjawisko wydawania dźwięków przez wydmy piaskowe jest związane z ruchem piasku na ich stokach. Podczas opadania na zbocza, ziarna uderzają o siebie nawzajem, co generuje dźwięk. Często przypomina on przenikliwy pisk i może osiągnąć natężenie nawet 100 decybeli. Jest to hałas, który dla osób wrażliwych na dźwięki może okazać się prawdziwym koszmarem.

Naukowcy odkryli, że kluczowym czynnikiem wpływającym na wydawanie dźwięków przez wydmy jest wilgotność piasku. Aby ocierające się o siebie ziarna mogły wytworzyć dźwięk, muszą być bardzo suche, ponieważ jakakolwiek ich wilgotność spowoduje, że zaczną do siebie przylegać, tym samym uniemożliwiając powstanie dźwięku. Co ciekawe, różne wydmy mogą wydawać różne dźwięki, co wynika z innej wilgotności i rodzaju ziaren piasku.

Śpiewające wydmy w Polsce

Jedynym miejscem w Polsce, w którym mamy szanse na usłyszenie śpiewu wydm, jest Słowiński Park Narodowy. Niestety, nie ma co liczyć na to, że będzie to tak spektakularny odgłos, jak na piaskach odległych, gorących pustyń. W naszych rodzimych wydmach piach, który ma jakiekolwiek warunki wokalne, znajduje się jedynie w nawierzchniowej warstwie wydm. Nie oznacza to jednak, że jest to niemożliwe.

Aby zapolować na śpiewające wydmy w Polsce, najlepiej będzie udać się do Słowińskiego Parku po dłuższym okresie bez deszczu i w wietrzny dzień. A potem po prostu uważnie nasłuchiwać. Nie gwarantujemy jednak, że coś uda się usłyszeć.

Gdzie na świecie są najgłośniejsze wydmy piaskowe?

Jeśli nie zadowala cię ciche nucenie polskich wydm, zawsze możesz wybrać się w dalsze regiony świata i posłuchać pisku z prawdziwego zdarzenia. Poniżej zostawiamy listę tych, które dostarczą najlepszych wrażeń.

  • Kelso Dunes – Kalifornia, USA
  • Wydmy Eureka – Kalifornia, USA
  • Great Sand Dunes – Kolorado, USA
  • Wydmy Indiany – Indiana, Stany Zjednoczone
  • Szczekająca Plaża – Hawaje, USA
  • Wydmy Warren – Michigan, USA
  • Wydmy Ming Sha Shan – Dunhuang, Chiny
  • Gebel Naquous – Synaj Południowy, Egipt
  • Wydmy na plaży Kotogahama – Japonia
  • Wydmy Sarugamori – Japonia
  • Akkum-kalkan – Ałmaty, Kazachstan
  • Khongoryn Els – pustynia Gobi, Mongolia
  • Porth Oer (Gwiżdżące Piaski) – Aberdaron, Walia
Czytaj także: https://natemat.pl/500009,mamy-chorwacje-w-domu-czyli-polskie-lazurowe-plaze