W miejscowościach między Łodzią a Warszawą zaobserwowano leje kondensacyjne. W związku z szaloną pogodą na Mazowszu i możliwymi trąbami powietrznymi IMGW wystosowało ostrzeżenia drugiego stopnia.
Reklama.
Reklama.
Szalona pogoda na Mazowszu, pojawiły się leje kondensacyjne
Zdjęcia lejów kondensacyjnych, które pojawiły się na mazowieckim niebie, opublikowano na profilu Sieć Obserwatorów Burz na Twitterze. Internauci z wielu miejscowości nadesłali zdjęcia zaobserwowanych wirujących stożków. Leje widziane były m.in. w Suserzu, Żychlinie, Czarnowie, Pacynie czy Gąbinie.
Jak dodano, koło Garwolina lej kondensacyjny połączył się z ziemią, tak więc można mówić już o przypadku trąby powietrznej. Jak podaje portal garwolin24.com, do powstania leja doszło w piątek około godziny 20:00. "Utworzył się na wysokości miejscowości Samorządki, a następnie przemieścił się przez Piastów w stronę Żelechowa" – czytamy.
W gminie Żelechów uszkodzone zostały dachy na dwóch budynkach mieszkalnych i ściana szczytowa chlewni. W gminie Górzno natomiast uszkodzeniu uległ dach budynku gospodarczego w miejscowości Samorządki.
Zalążki lejów kondensacyjnych widziano także w województwie kujawsko-pomorskim w okolicach Włocławka czy w województwie śląskim koło wsi Gulzów.
Trąba powietrzna na Podkarpaciu. Kilkanaście budynków zniszczonych
Kilka dni temu na Podkarpaciu także pojawiła się trąba powietrzna. Jak pisaliśmy w naTemat, sytuacja miała miejsce we wtorek 25 lipca w godzinach wieczornych. Lej utworzył się nieopodal miejscowości Wierzawice.
"W miejscowości Wierzawice w województwie podkarpackim przeszła krótkotrwała trąba powietrzna szacowana na EF1 w skali Fujity" – oszacował serwis "Burze – komunikaty i ostrzeżenia". To oznacza, że siła żywiołu nie była zbyt wielka, jednak mimo to strażacy mieli na miejscu pełne ręce roboty przy usuwaniu jego skutków. Żywioł uszkodził kilkanaście dachów budynków mieszkalnych i gospodarczych.
– Uszkodzonych zostało przynajmniej 9 budynków. Zerwane zostały częściowo lub w całości dachy na obiektach mieszkalnych i gospodarczych – przekazał początkowo mł. bryg. Janusz Wysocki, oficer operacyjny województwa Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Rzeszowie.
Później informacje te, w rozmowie z redakcją Leżajsk112 Fotografia Ratownicza bryg. Wojciech Długosz, oficer prasowy Komendy Powiatowej PSP w Leżajsku, który był na miejscu. Jak przekazał, uszkodzonych zostało 5 dachów na domach mieszkalnych i 10 na budynkach gospodarczych.
– Zerwane zostały także linie energetyczne. Na miejscu działało kilkanaście zastępów PSP z Leżajska i OSP z powiatu leżajskiego oraz pogotowie energetyczne – poinformował. I dodał, że "zabezpieczono uszkodzone budynki plandekami". Na szczęście nikt nie został ranny.
Gdzie jest burza? Prognoza pogody na sobotę
W sobotę spodziewany jest wzrost temperatury, ale nie odpuszczą też burze. Miejscami będą one gwałtowne i synoptycy nie wykluczają ulewnego deszczu, gradu i silnego wiatru.
W drugiej części dnia słoneczna aura utrzyma się jedynie na północnym wschodzie i krańcach wschodnich. Nad resztą kraju pojawią się chmury, a front przyniesie za sobą przelotne opady deszczu i burze, które punktowo mogła być gwałtowne. Temperatura maksymalna wyniesie od 20 stopni Celsjusza nad morzem do 27 stopni Celsjusza na południu.