Gdy coraz więcej aktywistów niszczy dzieła sztuki, zabytki i luksusowe dobra niosąc na sztandarach hasła typu "zaraz wszyscy zginiemy", dużo spokojniejszy o losy świata jest najważniejszy ekspert od klimatu. Nowy szef Międzyrządowego Zespołu ds. Zmian Klimatu James Skea udzielił niemieckim mediom wywiadów, w których nawołuje do zachowania zdrowego rozsądku.
Reklama.
Podobają Ci się moje artykuły? Możesz zostawić napiwek
Teraz możesz docenić pracę dziennikarzy i dziennikarek. Cała kwota trafi do nich. Wraz z napiwkiem możesz przekazać też krótką wiadomość.
Nowy szef IPCC apeluje o porzucenie paniki ws. zmian klimatu
Kilka dni po wyborze na nowego przewodniczącego Międzyrządowego Zespołu ds. Zmian Klimatu (ang. Intergovernmental Panel on Climate Change; IPCC) James Skea udzielił wywiadów dwóm renomowanym redakcjom z Niemiec.
Zainteresowanie mediów z zachodniego brzegu Odry nie może dziwić. RFN to wszakże jedno z państw, które ostatnimi czasy najmocniej dotknięte są nie tylko skutkami zmian klimatycznych, ale i ekstremistycznymi działaniami aktywistów z organizacji, takich jak Last Generation. A ci przy każdej ze swoich kontrowersyjnych akcji wznoszą złowieszcze hasła, według których nadchodzi rychły koniec świata.
James Skea: Instrumenty ograniczające zmiany klimatu są dostępne, trzeba je tylko zastosować
Szef IPCC takie podejście krytykuje. – Jeśli ciągle wysyłasz wiadomość, że wszyscy jesteśmy skazani na zagładę, to paraliżuje ludzi i powstrzymuje ich przed podejmowaniem niezbędnych działań w celu poradzenia sobie ze zmianami klimatu – przestrzega James Skea rozmowie z agencją dpa.
– Świat nie skończy się, jeśli ociepli się o ponad 1,5 stopnia Celsjusza – dodaje Brytyjczyk w wywiadzie udzielonym tygodnikowi "Der Spiegel". – Technologie i instrumenty ograniczające zmiany klimatu są dostępne, trzeba je tylko zastosować. Przyszłość ludzkości jest w naszych rękach – stwierdza profesor londyńskiego Imperial College.
Skea apeluje, aby w dyskusji o klimacie panikę zastąpić "zejściem na ziemię", a do przeciwdziałania zmianom wykorzystać po prostu potencjał naukowy.
Co to jest IPCC?
Międzyrządowy Zespół ds. Zmian Klimatu to jedna z instytucji doradczych Organizacji Narodów Zjednoczonych. Utworzono ją już w 1988 roku dzięki współpracy Światowej Organizacji Meteorologicznej (ang. The World Meteorological Organization; WMO) oraz Programu Środowiskowego ONZ (ang. United Nations Environment Programme; UNEP).
Głównym zadaniem organizacji, na której czele staje teraz James Skea, jest "dostarczenie obiektywnej, naukowej informacji na temat zmiany klimatu". Jej członkowie to cenieni i doświadczeni naukowcy zajmujący się nie tylko stricte ekologią. W planowaniu polityki klimatycznej ONZ pomagają także fizycy, chemicy i matematycy.