Aktywiści klimatyczni dopuszczają się coraz bardziej kontrowersyjnych protestów. Do porzucenia paniki nawołuje tymczasem nowy szef IPCC.
Aktywiści klimatyczni dopuszczają się coraz bardziej kontrowersyjnych protestów. Do porzucenia paniki nawołuje tymczasem nowy szef IPCC. Fot. Mauro Scrobogna / Associated Press / East News
Reklama.

Nowy szef IPCC apeluje o porzucenie paniki ws. zmian klimatu

Kilka dni po wyborze na nowego przewodniczącego Międzyrządowego Zespołu ds. Zmian Klimatu (ang. Intergovernmental Panel on Climate Change; IPCC) James Skea udzielił wywiadów dwóm renomowanym redakcjom z Niemiec.

Zainteresowanie mediów z zachodniego brzegu Odry nie może dziwić. RFN to wszakże jedno z państw, które ostatnimi czasy najmocniej dotknięte są nie tylko skutkami zmian klimatycznych, ale i ekstremistycznymi działaniami aktywistów z organizacji, takich jak Last Generation. A ci przy każdej ze swoich kontrowersyjnych akcji wznoszą złowieszcze hasła, według których nadchodzi rychły koniec świata.

James Skea: Instrumenty ograniczające zmiany klimatu są dostępne, trzeba je tylko zastosować

Szef IPCC takie podejście krytykuje. – Jeśli ciągle wysyłasz wiadomość, że wszyscy jesteśmy skazani na zagładę, to paraliżuje ludzi i powstrzymuje ich przed podejmowaniem niezbędnych działań w celu poradzenia sobie ze zmianami klimatu – przestrzega James Skea rozmowie z agencją dpa.

– Świat nie skończy się, jeśli ociepli się o ponad 1,5 stopnia Celsjusza – dodaje Brytyjczyk w wywiadzie udzielonym tygodnikowi "Der Spiegel". – Technologie i instrumenty ograniczające zmiany klimatu są dostępne, trzeba je tylko zastosować. Przyszłość ludzkości jest w naszych rękach – stwierdza profesor londyńskiego Imperial College.

Skea apeluje, aby w dyskusji o klimacie panikę zastąpić "zejściem na ziemię", a do przeciwdziałania zmianom wykorzystać po prostu potencjał naukowy.

Co to jest IPCC?

Międzyrządowy Zespół ds. Zmian Klimatu to jedna z instytucji doradczych Organizacji Narodów Zjednoczonych. Utworzono ją już w 1988 roku dzięki współpracy Światowej Organizacji Meteorologicznej (ang. The World Meteorological Organization; WMO) oraz Programu Środowiskowego ONZ (ang. United Nations Environment Programme; UNEP).

Głównym zadaniem organizacji, na której czele staje teraz James Skea, jest "dostarczenie obiektywnej, naukowej informacji na temat zmiany klimatu". Jej członkowie to cenieni i doświadczeni naukowcy zajmujący się nie tylko stricte ekologią. W planowaniu polityki klimatycznej ONZ pomagają także fizycy, chemicy i matematycy.

Czytaj także: