Podróż za granicę samochodem zawsze obarczona jest ryzykiem awarii auta. Dlatego przed wyjazdem warto jest wykupić dodatkowe assistance. Jakie wybrać i czym się kierować, kiedy wyjeżdżamy do Chorwacji? Oto nasze propozycje.
Reklama.
Podobają Ci się moje artykuły? Możesz zostawić napiwek
Teraz możesz docenić pracę dziennikarzy i dziennikarek. Cała kwota trafi do nich. Wraz z napiwkiem możesz przekazać też krótką wiadomość.
Chorwacja to jeden z popularniejszych kierunków wakacyjnych Polaków. Rokrocznie odwiedza ten kraj ponad milion naszych obywateli. Większość z nich trasę nad Adriatyk pokonuje samochodem. Czy powinni wykupywać dodatkowe ubezpieczenie? Zdecydowanie tak.
Polskie OC w Chorwacji
Jeszcze zanim Chorwacja przystąpiła do UE, Polacy musieli wyrobić Zieloną Kartę i wykupić odpowiednie OC, żeby mogli bezpiecznie podróżować po tym kraju. Od jakiegoś czasu nie trzeba wyrabiać dodatkowych dokumentów oraz dokupywać czegokolwiek, żeby polskie OC obowiązywało w państwie nad Adriatykiem.
Warto jednak pamiętać, że chorwackie służby nie mają wglądu w dokumentację polskich ubezpieczycieli, dlatego wyjeżdżając za granicę musimy posiadać ze sobą dokument potwierdzający posiadanie ubezpieczenia.
Polskie AC w Chorwacji
Czy przed wyjazdem do Chorwacji warto kupić AC? To raczej osobista preferencja kierowcy wynikająca przede wszystkim z wieku auta. Jeśli mamy nowiutki samochód z salonu, dobrze byłoby takie ubezpieczenie wykupić, bo nowe auto jest gratką dla złodziei (chociaż MSZ podkreśla, że w Chorwacji kradzieże zdarzają się rzadko).
Ponadto AC daje ochronę podczas stłuczki z winy kierowcy i gwarantuje, że to ubezpieczyciel pokryje koszty naprawy, a te za granicą mogą być bardziej kosztowne.
Czy przed wyjazdem do Chorwacji trzeba kupić dodatkowe assistance?
Zdecydowanie tak. Dlaczego? Bo większość assistance kupowanych wraz z OC w ramach gratisu nie wystarczy. Zazwyczaj gwarantuje ono holowanie pojazdu tylko na terenie kraju i tylko do kilkuset kilometrów, przeważnie do 200-300 kilometrów.
Dlatego konieczne jest wykupienie dodatkowego assistance lub rozszerzenie swojego assistance o holowanie za granicą.
Najlepsze assistance pod kątem wyjazdu do Chorwacji powinno zawierać:
holowanie co najmniej 700-1000 km, chociaż warto wziąć pod uwagę, że dystans z Pomorza do Dubrownika to około 2070 km, więc doholujemy samochód do polskiej granicy
pomoc serwisową (naprawę na miejscu, parking i naprawę w warsztacie)
samochód zastępczy (dobrze, żeby pokrywał się z długością wyjazdu)
pomoc w podróży (zwrot za opłatę za kontynuację podróży, zakwaterowanie i przewóz pasażerów do hotelu)
pomoc tłumacza (przyda się nie tylko w Chorwacji, ale i innych krajach po drodze)
pomoc prawną (nie wszyscy tubylcy będą wyrozumiali i nie będą chcieli np. polubownie podpisać oświadczenia o szkodzie)
Tego typu ubezpieczenia oferują m.in. CUK, Europ Assistance czy AXA. Warto przy wyborze skorzystać z porównywarki ubezpieczeń.
Ile kosztuje dodatkowe assistance?
Wszystko zależy od tego, jak bogaty będzie pakiet i na jak długo wyjeżdżacie. Te najbardziej podstawowe to koszt około 300 zł za tydzień. Oczywiście co ubezpieczyciel to inna stawka, dlatego ważne, żeby solidnie przejrzeć oferty.
Dodatkowo warto pamiętać, że niektórzy ubezpieczyciele wymagają wykupienia assistance dużo wcześniej przed wyjazdem.