nt_logo

Rząd straszy wagnerowcami przy granicy. Ekspert wyjaśnia, dlaczego narracja PiS służy Rosji

Dorota Kuźnik

03 sierpnia 2023, 12:02 · 3 minuty czytania
Komunikaty polskiego rządu ws. obecności wagnerowców na granicy oraz działań Białorusi brzmią przerażająco. Premier mówił o zagrożeniach dla Polski i podkreślał, że wagnerowcy mogą próbować przeniknąć do Polski. To zdaniem gen. Stanisława Kozieja działania, które zamiast uspokajać, rodzą coraz większe niepokoje społeczne. Dlaczego jest to na rękę Rosji?


Rząd straszy wagnerowcami przy granicy. Ekspert wyjaśnia, dlaczego narracja PiS służy Rosji

Dorota Kuźnik
03 sierpnia 2023, 12:02 • 1 minuta czytania
Komunikaty polskiego rządu ws. obecności wagnerowców na granicy oraz działań Białorusi brzmią przerażająco. Premier mówił o zagrożeniach dla Polski i podkreślał, że wagnerowcy mogą próbować przeniknąć do Polski. To zdaniem gen. Stanisława Kozieja działania, które zamiast uspokajać, rodzą coraz większe niepokoje społeczne. Dlaczego jest to na rękę Rosji?
Czemu Rosji zależy na strachu Polaków i czemu sieje go PiS? Jasna odpowiedź Fot. VLADIMIR SMIRNOV / AFP / East News

Czemu służy polityka strachu?

Pojawienie się przy polskiej granicy Grupy Wagnera zostało bardzo wyeksponowane w komunikatach, które płynęły ostatnio z przekazów przedstawicieli rządu. Mówił o tym między innymi Mateusz Morawiecki, który podkreślał, że stanowi ona realne zagrożenie.


Zdaniem gen. Stanisława Kozieja, taka narracja jest niepotrzebna i jedynie dodatkowo niepokoi opinię publiczną w Polsce, co z kolei jest na rękę władzom Rosji i Białorusi. To właśnie bowiem naciski społeczne w Polsce mogą doprowadzić do tego, że osłabiona zostanie pomoc Ukrainie. A o to właśnie Kremlowi chodzi.

– Opinia publiczna krajów, szczególnie Polski, może zacząć wywierać nacisk na władze, żeby osłabiły swoje wsparcie dla Ukrainy. Wagnerowcy czy incydent śmigłowcowy, a także te, które, jak sądzę, zaraz się wydarzą, są jedynie elementem działania Rosji. Tej zależy na tym, żeby osłabić albo zatrzymać wsparcie Zachodu dla Ukrainy, bo wówczas Kijów nie ma większych szans na wygraną w wojnie – mówi w naTemat gen. Stanisław Koziej.

Musimy mieć tego pełną świadomość, że Rosji i Białorusi nie chodzi o zbrojną agresję na terytorium NATO. Rosja nie ma z tego korzyści. Za to z prowadzenia działań dezinformacyjno-psychologicznych i prowokacyjnych oraz dywersyjnych już tak. Ja bym oczekiwał, żeby rządzący wytłumaczyli, na czym faktycznie polega zagrożenie dezinformacją, bo to, o czym mówią teraz, to zwykłe straszenie Polaków, że na nasze terytorium mogą wkroczyć wojska Białorusi czy Rosji. Nie mówi się tego wprost, ale to przebija się przez komunikaty i tylko potęguje obawy przed działaniami zbrojnymi, których raczej nie będzie. gen. Stanisław Koziej

– Rządzący stoją w rozkroku między interesami Polski a interesami partyjnymi. Widać, że niestety przechylają się ku interesowi partyjnemu. W końcu w interesie państwowym jest uspokajanie opinii, a my widzimy, jak eksponowane są działania militarne na granicy – zaznacza generał.

Dlaczego wojsko nie reaguje na prowokacje ze strony Białorusi?

Z jednej strony jesteśmy świadkami budzących niepokój komunikatów, które płyną od przedstawicieli polskiego rządu, z drugiej strony, kiedy faktycznie dochodzi do zagrożenia, które jest związane z działaniami prowokacyjnymi ze strony Białorusi, to nic się nie dzieje. Byliśmy świadkami tego, chociażby w przypadku wpuszczenia do Polski rakiety, która spadła pod Bydgoszczą, czy ostatnio, kiedy śmigłowce Łukaszenki przekroczyły polską granicę powietrzną.

Takie działania wywołują szereg pytań dotyczących kondycji kadry zarządzającej polską armią. Ta, jak wskazuje gen. Stanisław Koziej, jest daleka od ideału.

– Jest skandalem, że skoro Białorusini poinformowali nas, że będą ćwiczenia przy naszej granicy, to po naszej stronie nie zostały w tym czasie przeprowadzone kontrmanewry. Nasze wojsko nie wysłało jednostek, które mogłyby na przykład sprawdzić, jakie mają sprzęty, jakie prowadzą działania, a to sprawiłoby, że w sytuacji kryzysu nie dalibyśmy się zaskoczyć. Nie zrobiliśmy nic, więc zostaliśmy zaskoczeni prowokacją Białorusi – wyjaśnia.

Słabością polskiej obronności jest zdaniem generała styk między kierownictwem politycznym a dowódczym w armii.

W sytuacji pokoju wojsko nie może podejmować samodzielnie decyzji. Widzę ogromną słabość w relacjach między szefem MON a najwyższym dowództwem wojskowym, bo widać, że tam zwyczajnie nie ma chemii. W demokratycznych systemach jest zwykle tak, że kierownictwo cywilne podejmuje decyzje po konsultacjach lub na wniosek dowódców wojskowych. To taki tandem, który składa się z cywilnego zwierzchnika i wojskowego dowództwa. Ja oceniam, że my takiego tandemu zwyczajnie nie mamy i to prowadzi do chaosu. Już Macierewicz podejmował takie decyzje a Błaszczak tylko kontynuuje jego politykę. gen. Stanisław Koziej

Na razie nadal nie zostały podjęte żadne konkretne działania w kwestii przelotu nad Polską białoruskich śmigłowców. Do sprawy odniosła się Białoruś, która zaś poinformowała, że do żadnego przekroczenia granicy nie doszło.

Czytaj także: https://natemat.pl/501947,wagnerowcy-przy-polskiej-granicy-dosadne-slowa-premiera-morawieckiego