Nie żyje kolejna osoba zakażona bakterią legionella. Na "chorobę legionistów" w tym regionie zmarło już pięć osób. W związku z tym w Rzeszowie od wczoraj obradował sztab kryzysowy pod przewodnictwem minister zdrowia Katarzyny Sójki. Kolejne posiedzenie ma odbyć się po południu.
Reklama.
Reklama.
Piąta ofiara legionelli. Sztab kryzysowy w Rzeszowie
Piąta ofiara zakażenia legionellą to 79-letnia kobieta, która zmarła dziś w nocy w Szpitalu Miejskim w Rzeszowie. Do placówki medycznej trafiła kilka dni temu.
– Była pacjentką z wielochorobowością, w tym z chorobą nowotworową. Przebywała na oddziale anestezjologii i intensywnej terapii. Badania potwierdziły u niej obecność bakterii legionella pneumophila – powiedział w rozmowie z PAP dyrektor szpitala Grzegorz Materna, którego cytuje Wirtualna Polska.
W związku z niebezpiecznym ogniskiem bakterii władze Rzeszowa w nocy ze środy na czwartek zwołały sztab kryzysowy. W Podkarpackim Urzędzie Wojewódzkim obradowali wojewoda podkarpacki Ewa Leniart, szef Głównego Inspektoratu Sanitarnego Krzysztof Saczka oraz przedstawiciele rządu - minister zdrowia Katarzyna Sójka z wiceministrem Marcinem Martyniakiem.
Kolejne posiedzenie rozpoczęto w godzinach porannych. W naradzie biorą udział prezydent Rzeszowa Konrad Fijołek, dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej Jaromir Ślączka, dyrektor miejskiego wydziału zarządzania kryzysowego Zbigniew Sowa oraz szefowie miejscowych spółek komunalnych.
W takim składzie sztab kryzysowy ma odbyć kolejną naradę z szefową resortu zdrowia, do której dołączy Waldemar Kraska, przewodniczący Zespołu Zarządzania Kryzysowego Ministra.
Ministerstwo zdrowia przypuszcza, że źródłem zakażenia legionelli jest sieć rzeszowskich wodociągów. Resort miał ustalić już strategię wygaszania ogniska choroby, którą wprowadzić w życie niezwłocznie mają władze miasta.
Co to jest legionella pneumophila?
Od kilku dni coraz więcej osób zadaje sobie pytanie, czym jest bakteria legionella pneumophila oraz wywoływana przez nią "choroba legionistów". Jak pisaliśmy w naTemat, legionella to bakteria tlenowa, rozpowszechniona na całym świecie, którą można znaleźć w wodzie i mokrej glebie, w naturalnych zbiornikach wody jak stawy, ale też w basenach, jacuzzi czy pod prysznicem. Do zakażenia najczęściej dochodzi drogą oddechową.
Z informacji opublikowanych przez sanepid dowiadujemy się, że rezerwuarem bakterii są naturalne i sztuczne zbiorniki wodne, zawierające osad denny lub muł, a także wilgotna ziemia.
Pierwsze objawy zakażenia bakterią to m.in. gorączka, dreszcze, ból głowy i mięśni. Potem może pojawić się suchy kaszel, a także trudności w oddychaniu, które postępują do ciężkiego zapalenia płuc.
Objawom tym mogą towarzyszyć zaburzenia ze strony przewodu pokarmowego, w tym bóle brzucha, wymioty, biegunka, a także zaburzenia świadomości.