
"Grupa dochodzeniowa powołana w tej sprawie, we współpracy ze specjalistami AKU (Narodowej Agencji Żywności) i pod kierownictwem prokuratury, kontynuuje prace nad ustaleniem przyczyny zatrucia tych osób" – poinformowała w komunikacie albańska policja.
Jak wynika z dotychczasowych ustaleń, grupa aż 41 turystów z Polski trafiła do szpitala. Ich życiu nie zagraża niebezpieczeństwo, ale wszyscy mieli problem z objawami zatrucia pokarmowego.
"Wstępnie ustalono, że grupa poszkodowanych osób w piątek przebywała z przewodnikiem na łodzi turystycznej na wyspie Sazan" – przekazali funkcjonariusze.
Zobacz także
Masowe zatrucie turystów z Polski w Albanii. Wśród poszkodowanych dzieci
Wśród ofiar choroby żołądkowo-jelitowej są nieletni. "Dzieci mają 14 i 15 lat. Podróżowały cały dzień. Przyjechały ze Szkodry, po wycieczce popłynęły statkiem do Karaburun. Zgłaszały zaburzenia żołądkowo-jelitowe. Obecnie mamy do czynienia z dochodzeniem epidemiologicznym, w którym chodzi o dzieci" – przekazała dyrekcja szpitala we Wlorze w Albanii.
"Przyczyną tej sytuacji mógł być także upał, ale bez przeprowadzenia śledztwa nie możemy udzielić informacji" – dodała dyrekcja na etapie, w którym poszkodowanych było 20 osób. Ostatecznie liczba wzrosła do wspomnianych 41 pacjentów.
Jak informowaliśmy w naTemat, w lecie łatwiej o zatrucia pokarmowe, ale winny może być także upał. Beata Pieniążek-Osińska pisała, że w Europie z powodu upałów każdego roku umiera przynajmniej kilka tysięcy ludzi. "Osłabienie, odwodnienie, poparzenie słoneczne czy wyczerpanie – na te dolegliwości powinieneś szczególnie uważać" – donosi.
Beata Osińska-Pieniążek
fragment tekstu "Z tego powodu w Europie umiera rocznie kilka tysięcy ludzi. Jak radzić sobie z upałem?"
Niestety w skrajnych przypadkach udar cieplny może prowadzić nawet do śmierci, stąd ważne, by na wakacjach pamiętać o nawadnianiu się i chłodzeniu organizmu.