Łódzka filmówka w zestawieniu magazynu "The Hollywood Reporter"
Łódzka filmówka znalazła się w zestawieniu "The 15 Top Global Film Schools" (ang. "15 najlepszych szkół filmowych na świecie") opublikowanym przez prestiżowy magazyn branżowy "The Hollywood Reporter". W rankingu brano pod uwagę m.in. liczbę laureatów prestiżowych nagród (tj. Oscary, Złote Globy czy Złote Palmy).
"Historia polskiego kina jest równoznaczna z historią Szkoły Filmowej w Łodzi, z laureatami Oscara, jak Roman Polański, Andrzej Wajda i Zbigniewem Rybczyńskim, pionierem kina artystycznego Krzysztofem Kieślowskim i znanymi operatorami, takimi jak Paweł Edelman ("Pianista"), Dariusz Wolski ("Piraci z Karaibów", "Marsjanin") i Łukasz Żal ("Ida", "Zimna Wojna") wśród jej absolwentów" – czytamy w uzasadnieniu.
"Szkoła oferuje naukę w pełnym i niepełnym wymiarze godzin w zakresie reżyserii filmowej i telewizyjnej, kinematografii, sztuki filmowej, produkcji telewizyjnej i aktorstwa, za rozsądną (dla studentów zagranicznych) 6000 euro (6600 dolarów) za semestr czesnego. Wszystkie kursy prowadzone są w języku polskim, jednak osoby, które zdadzą egzamin wstępny, przed rozpoczęciem studiów kwalifikują się do rocznego kursu języka polskiego" – dodano.
Poza łódzką filmówką na liście magazynu znalazły się takie szkoły, jak:
Przypomnijmy, że to nie pierwszy raz, kiedy Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi znalazła się w tak prestiżowym zestawieniu. W 2019 roku równie prestiżowy magazyn branżowy "Variety" umieścił ją na swojej liście 50. najlepszych szkół filmowych.
Skandal w łódzkiej szkole filmowej
W 2021 roku absolwentka łódzkiej filmówki Anna Paliga opublikowała w mediach społecznościowych post, w którym oskarżyła wykładowców o psychiczne i fizyczne znęcanie się nad studentami.
Sprawą zajęła się Komisja Antymobbingowa i Antydyskryminacyjna Szkoły Filmowej w Łodzi, w skład której weszli przedstawiciele studentów, doktorantów, pracowników akademickich i nieakademickich, prowadziła postępowanie od 22 marca do 12 kwietnia 2021 roku. Jego wnioski zostały opublikowane na oficjalnej stronie uczelni i dotyczyły one każdego członka kadry pedagogicznej, wobec którego wysunięto oskarżenia.
Zobacz także