
Reklama.
Choć większość (83 procent) Polaków uważa homoseksualizm za odstępstwo od normy, to ponad połowa (57 proc.) zapewnia, że należy tolerować osoby o takiej orientacji – wynika z sondażu cytowanego przez "Gazetę Wyborczą". Odsetek ten jest wyższy wśród osób znających osobiście lesbijkę lub geja. Jednak 60 procent badanych nie chce, by mogli oni zawierać związki partnerskie. Za to aż 85 procent popiera wprowadzenie tej możliwości dla par heteroseksualnych.
Olbrzymia większość badanych uważa, że partner lub partnerka bez względu na orientację powinni mieć prawo do informacji medycznej (84 proc.), ubezpieczenia zdrowotnego (75 proc.), a nawet dziedziczenia (72 proc.). Tu jednak opinie nie uległy większej zmianie w ciągu ostatnich trzech lat. CZYTAJ WIĘCEJ
Źródło: "Gazeta Wyborcza"
Największymi zwolennikami związków partnerskich (bez względu na płeć) są wyborcy Ruchu Palikota (68 proc.) i SLD (56 proc.). Sporym poparciem ta inicjatywa cieszy się też wśród wyborców PO – połowa z nich jest za. Znacząco odstają tutaj wyborcy PiS, bo związki partnerskie popiera tylko 15 procent spośród nich. Badanie przeprowadzono przez CBOS od 31 stycznia do 6 lutego na grupie 1111 Polaków.
Niedawne głosowanie nad projektami ustaw o związkach partnerskich podzieliło nie tylko społeczeństwo, ale i Platformę Obywatelską. Choć premier osobiście rozmawiał z członkami swojego klubu parlamentarnego o kwestii związków partnerskich, posłowie nadal nie osiągnęli porozumienia. Nadal nie wiadomo, ile projektów ustawy zostanie złożonych w Sejmie. "Nie można powiedzieć, żeby atmosfera wokół tematu złagodniała" – mówi jeden z polityków PO.
Źródło: "Gazeta Wyborcza"