Czy szpitale powiatowe przetrwają? Gigantyczne długi i masa problemów
Mimo wzrostu nakładów finansowych na ochronę zdrowia sytuacja szpitali powiatowych niestety znacząco się pogarsza. W połowie 2022 tych, które udzielały świadczeń opieki zdrowotnej finansowanych przez Narodowy Fundusz Zdrowia r., w Polsce funkcjonowało 313. Najmniej szpitali powiatowych jest w województwie lubuskim (8), a najwięcej w województwie mazowieckim (44). Działanie wielu z nich stoi pod dużym znakiem zapytania.
O tym, czy i jakie szpitale powiatowe powinny być w Polsce i co zrobić by nie miały kłopotów finansowych, w najnowszym podcaście "Zdrowie bez cenzury" Anna Kaczmarek rozmawiała z Waldemarem Malinowskim prezesem Ogólnopolskiego Związku Pracodawców Szpitali Powiatowych.
– Na dzień dzisiejszy kłopoty z personelem, wysokie koszty działalności spowodowały, że w niektórych szpitalach są widoczne kłopoty jeżeli chodzi o działalność – mówi nasz gość. I dodaje: – Naszym zdaniem nie można zmarnować bazy diagnostycznej, która tam funkcjonuje, oddziałów, które są potrzebne do zaopatrzenia zdrowotnego mieszkańców danego powiatu. Samorządy włożyły duże pieniądze w te szpitale. Kwestia, jakie oddziały w danym szpitalu mają funkcjonować, to jest kwestia potrzeb zdrowotnych w danym powiecie.
Ogólnopolski Związek Pracodawców Szpitali Powiatowych wyliczył, że w pierwszym półroczu tego roku szpitale powiatowe miały ponad 17 mld złotych długu. Z czego to wynika?
– Z kwestii uregulowania wynagrodzeń. Jeżeli rząd i Sejm podjął ustawę w tej kwestii, to środki na te podwyżki powinny być zabezpieczone. A sposoby zapewnienia tych pieniędzy, są, delikatnie mówiąc, dalece nieprawidłowe – mówi Waldemar Malinowski i dodaje: – Agencja Finansowania Technologii Medycznej i Taryfikacji wprowadziła algorytm, którego od tamtego roku nie możemy poznać, bo jest tajny i było tak, że niektóre szpitale dostały bardzo dużo pieniędzy, załóżmy w wysokości 30 proc. swoich wszystkich kontraktów, a jeden ze szpitali w Małopolsce dostał 0 złotych na podwyżki.
Czy zatem jest szansa, że sytuacja szpitali powiatowych się zmieni?
– Gdyba była wola polityczna, to już byśmy coś zrobili – mówi prezes Ogólnopolskiego Związku Pracodawców Szpitali Powiatowych.
Jak powinna wyglądać organizacja służby zdrowia na szczeblu powiatowym, żeby szpitale dobrze służyły lokalnym społecznościom – o tym w najnowszym odcinku podcastu "Zdrowie bez cenzury".