"Powiedzieć, że jestem fanem 'Akiry' to powiedzieć niewiele" – napisał na swojej stronie na Facebooku Jakub Żulczyk, znany pisarz, którego książka "Informacja zwrotna" niedawno doczekała się adaptacji na Netflix w formie miniserialu o tym samym tytule. "Akira" to kultowe dzieło anime z 1988 roku, którego odrestaurowaną wersję można jeszcze dzisiaj zobaczyć w wybranych kinach w Polsce.
Reklama.
Reklama.
"Akira" w reżyserii Katsuhiro Ōtomo to kultowe japońskie anime – esencja cyberpunka z 1988 roku, które powstało na podstawie starszej o sześć lat mangi o tym samym tytule (także autorstwa Ōtomo).
Film powrócił do wybranych kin w Polsce w cyfrowo odświeżonej wersji na okazję 35. rocznicy oryginalnej premiery.
"Mangę mam w dwóch wydaniach, starym polskim bodaj w 30 tomach (leży gdzieś u rodziców) i pięknym rocznicowym boksie (patrzę na niego, gdy stoi na biurku)" – napisał przy tej okazji na swoim mediach społecznościowych Jakub Żulczyk.
Pisarz wyznał też, że wersję DVD tego anime kupował dwukrotnie, jako że zdarza mu się gubić filmy na tradycyjnych nośnikach. Pochwalił się też, że w jego kolekcji znalazła się też płyta winylowa z techno remiksami muzyki z "Akiry".
Żulczyk nie szczędził pochwał dla produkcji, która wręcz go... fascynuje.
Autor "Ślepnąc od świateł", "Wzgórza psów" i "Informacji zwrotnej" zaznaczył też, że jego wpis nie jest jakąś formą płatnej współpracy z dystrybutorem. "Ja po prostu kocham ten film i tę mangę" – skwitował.
– To jest dzieło przez duże D – mówił o filmie krytyk filmowy Julian Jeliński w Programie Trzecim Polskiego Radia. – Nie wiem, czy do dziś ten film nie jest jednym z rekordzistów, jeśli chodzi o liczbę wykonanych rysunków, aby oddać ten ruch, ten dynamizm – dodał Jeliński.
O czym jest film? Na oficjalnej stronie Multikina można znaleźć szczegółowy opis fabuły, która przeniesie widzów do... Neo Tokio.
To właśnie w wybranych kinach sieci Multikino można jeszcze dzisiaj (19 grudnia) zobaczyć na dużym ekranie te niesamowite dzieło.
Nie lubię słowa arcydzieło, ale w Akirze jest wszystko, co mnie fascynuje. Apokalipsa, mesjanizm, uzależnienie, pojedynki gangów, państwo policyjne, totalitaryzm, pytanie o człowieczeństwo, transgresja jednostki, transmutacje ciała. Najpiękniejsza animacja, jaka kiedykolwiek powstała. Manga - nikt nigdy nie narysował niczego tak, jak Otomo narysował ostatnie tomy Akiry. Może Moebius Incala i Andreas Rorka.
Jakub Żulczyk
Polski pisarz i scenarzysta o tytule "Akira"
Członek gangu motocyklowego zostaje poddany eksperymentom. Chłopak zyskuje dzięki nim wielką moc, nad którą nie jest w stanie zapanować. Akcja rozgrywa się w przyszłości w Tokio i opowiada o przygodach Kanedy, dowódcy gangu motocyklowego i jego przyjaciół. Jeden z nich - Tetsuo - zostaje porwany przez wojsko, które pragnie go użyć przy tajnym projekcie o nazwie Akira. Kaneda postanawia ruszyć mu na ratunek, ale Tetsuo nie jest już tym samym człowiekiem. Po doświadczeniach, które na nim przeprowadzono, zyskał on olbrzymią moc, która może zniszczyć całe miasto.