
Stara ekipa TVP przygotowała swoje "Wiadomości"
"O 19:30 specjalnie wydanie Wiadomości transmitowane dzięki uprzejmości Telewizja Republika i Telewizja Trwam" – podano w serwisie X w środę wieczorem.
I tak faktycznie się stało. Nie były to jednak zwykle "Wiadomości". Widzowie wymienionych powyżej stacji zobaczyli bowiem pracowników TVP oraz "dziennikarzy" związanych z prawicą, którzy opowiadali, co miało być w środę na antenie.
Kto wziął udział w tym programie "Wiadomości"?
W studiu na Placu Powstańców Warszawy mogliśmy zobaczyć m.in. Michała Rachonia, Michała Adamczyka, Bronisława Wildsteina, Marcina Tulickiego czy Michała Karnowskiego. Mówili oni, że dzisiejsza "zmiana władz w TVP to zamach na media w Polsce". Krytykowali też nową władzę za zmianę prezesa stacji. Mieli jednak tylko jeden mikrofon, który się wymieniali. Wyglądało to zatem dość zabawnie.
– Dziś nie ukazał się główny program "Wiadomości" – powiedział Michał Adamczyk. I dodał: – Doprowadziła do tego bezprawna decyzja większości sejmowej, która próbuje przejąć telewizją. Tutaj na placu Powstańców jeszcze nie dotarli. Są natomiast już na Woronicza, gdzie mieści się zarząd.
Z kolei Małgorzata Gałka powiedziała widzom, że Adrian Borecki dokonał sabotażu w "Agrobiznesie". Wskazała też, które programy TVP dziś się nie ukazały (np. "Teleexpress"). Zachęcano też, aby iść protestować w sprawie starej TVP.
Materiał "Wiadomości" spotkał się z licznymi komentarzami. "Tymczasem w drugiej alternatywnej rzeczywistości Bronisław Wildstein broni wolności mediów w "Wiadomościach" TVP w TV Republika" – uznał dziennikarz Jakub Krupa.
Rafał Morawicki z WP dodał do tego: "W TV Republika Katarzyna Gójska mówi w jednym studiu pytania, a jej mąż Michał Rachoń – jako jedyny, który ją słyszy – przekazuje je kolegom".
A dziennikarka Karolina Opolska napisała: "TV Republika będzie dziś miała peak, jak nigdy w historii". "Wiadomości" w TV Republika na YouTube oglądało niemal 30 tys. osób.
Przypomnijmy: w środę przed południem Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego poinformowało, że "na podstawie przepisów Kodeksu spółek handlowych odwołał 19 grudnia 2023 roku dotychczasowych prezesów Zarządów Telewizji Polskiej S.A., Polskiego Radia S.A. i Polskiej Agencji Prasowej S.A. i Rady Nadzorcze. Minister powołał nowe Rady Nadzorcze ww. Spółek, które powołały nowe Zarządy Spółek." Tym samym media publiczne mają nowych prezesów i zarządy.