W środę odbyło się posiedzenie nowego rządu. Po obradach gabinetu premier Donald Tusk zabrał głos ws. tego, co rząd ma dalej w planach – w tym ws. "Funduszu Kościelnego" i dalszych relacji z Kościołem w Polsce.
Reklama.
Podobają Ci się moje artykuły? Możesz zostawić napiwek
Teraz możesz docenić pracę dziennikarzy i dziennikarek. Cała kwota trafi do nich. Wraz z napiwkiem możesz przekazać też krótką wiadomość.
Donald Tusk podczas konferencji prasowej w środę poruszył kwestię, jaką jest finansowanie Kościoła w ramach "Funduszu Kościelnego".
– Podjęliśmy decyzję o powołaniu zespołu międzyresortowego (...), który zajmie się zmianą finansowania Kościoła oraz emerytur dla duchownych – powiedział mediom w środę premier Tusk.
W skład tego zespołu wejdą Władysław Kosiniak-Kamysz, Marcin Kierwiński, Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, Andrzej Domański oraz Rządowe Centrum Legislacyjne. – Zespół od dziś już przystąpił do pracy nad zmianą finansowania "Funduszu Kościelnego" – zadeklarował szef rządu.
I dalej dodał: – Będziemy czekali niecierpliwie na wyniki tego zespołu. Zależy mi na otwartych i uczciwych konsultacjach. Chcę podkreślić, że zależy nam na ucywilizowaniu tej relacji: państwo-Kościół.
Jak ogłosił, chce, żeby zmiany szły w kierunku dobrowolnych odpisów procentu z podatku na Kościół, dokonywanych przez obywateli.
Co Polacy sądzą o obecnych relacjach z Kościołem?
Przypomnijmy: rozdzielenie Kościoła od państwa było jednym z głównych postulatów wyborczych nowej koalicji rządzącej. W parze z nim idzie właśnie też likwidacja "Funduszu Kościelnego", a ten pomysł się podoba. Wskazują na to też niedawne wyniki nowego sondażu United Surveys dla "Wirtualnej Polski".
Pytanie redakcji brzmiało: "Co Pana/Pani zdaniem nowy rząd powinien zrobić z Funduszem Kościelnym?"
Prawie połowa (46,7 proc.) badanych jednoznacznie opowiedziała się za jego likwidacją. Co ciekawe, niemal tyle samo ankietowanych (46,6 proc.) chce, by "Fundusz Kościelny" dalej działał. 6,7 proc. respondentów nie ma zdania w tej sprawie.
Uczestnicy badania mają też różna zdania, w kwestii formy jego dalszego finansowania.
Wśród prawie połowy uczestników sondażu, którzy chcą zachowania instytucji, równo ćwierć (25 proc.) domaga się pozostawienia "Funduszu Kościelnego" bez zmian, czyli by nadal finansowano go z budżetu państwa na dotychczasowych zasadach. Niewiele mniejsza grupa badanych (21,6 proc.), którzy nie chcą likwidacji Funduszu, sądzi jednak, że warto ograniczyć przekazywaną na niego kwotę.
Absolwentka dziennikarstwa na UMCS i Uniwersytecie Warszawskim. Przez kilka lat związana z Polską Agencją Prasową. Obecnie reporterka newsowa w naTemat.pl.