Jak wskazują eksperci IMGW, prognozowane są opady śniegu powodujące miejscami przyrost pokrywy śnieżnej nawet o 10-15 centymetrów. Ostrzeżenia ważne będą od godziny 16:00 w poniedziałek 1 stycznia do godz. 10:00 we wtorek.
Nie oznacza to jednak, że na tym koniec pogodowych problemów, bo zagrożenie zapowiadane jest również na środę. Warto na bieżąco sprawdzać pogodową mapę Polski. Zacznijmy jednak od alertów.
Alarmy pierwszego stopnia przed intensywnymi opadami śniegu obowiązują w województwach:
Obficie śnieg popada również we wtorek w północno-wschodniej części kraju. Wystąpić tam mogą zawieje i zamiecie śnieżne. Żółte alerty będą obowiązywać prawdopodobnie w woj. podlaskim, w północno-wschodniej części woj. mazowieckiego i w północnych powiatach woj. lubelskiego. Uważać musimy również na wiatr. Ostrzeżenia pierwszego stopnia przed silnym wiatrem mogą zostać wydane dla południowych powiatów woj. podkarpackiego.
Jaka pogoda czeka nas w środę? Mieszkańcy woj. pomorskiego i kujawsko-pomorskiego mogą spodziewać się gołoledzi. Co więcej, dzień ten dzień może przynieść intensywne opady śniegu oraz zawieje i zamiecie w woj. warmińsko-mazurskim. Przypomnijmy, co oznacza ostrzeżenie I stopnia. To informacja meteorologiczna, która oznacza, że przewiduje się warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia 1. Ostrzeżenie pierwszego stopnia jest najniższym stopniem ostrzeżeń meteorologicznych 1.
Co dalej? Tego możemy dowiedzieć się z wyliczeń modeli Europejskiego Centrum Prognoz Średnioterminowych, które przedstawiło IMGW. Na początku stycznia czeka nas znaczne ochłodzenie, zaś temperatury znów zaczną spadać poniżej 0 st. C w ciągu dnia. Nocami czeka nas z kolei silny mróz, któremu towarzyszyć będą opady śniegu.
Wszystko wskazuje więc na to, że wraz z początkiem roku 2024 czeka nas powrót prawdziwej zimy z obfitymi opadami śniegu. Prognozy wskazują, słupki rtęci mogą nawet pokazywać minusowe temperatury przez całą dobę.
Zimniejszy niż zazwyczaj będzie również w drugim tygodniu stycznia, opady śniegu będą też przybierać na intensywności. Niektóre scenariusze zakładają, że w niektórych regionach grubość pokrywy śnieżnej przekroczy nawet 20 centymetrów. W kolejnym tygodniu będzie z kolei wciąż chłodno, jednak bliżej średnich wartości temperatury w ostatnich latach.
Czytaj także: https://natemat.pl/533525,pogoda-na-styczen-wiadomo-kiedy-zima-wroci-do-polski