nt_logo

"Orędownik niezależności". Nie żyje zasłużony prokurator Aleksander Herzog

Natalia Kamińska

01 stycznia 2024, 21:43 · 2 minuty czytania
Nie żyje Aleksander Herzog. Był prokuratorem Prokuratury Krajowej w stanie spoczynku. W latach 80. ubiegłego wieku został wydalony z prokuratury za działalność opozycyjną. Był także działaczem "Solidarności". Herzog miał 72 lata.


"Orędownik niezależności". Nie żyje zasłużony prokurator Aleksander Herzog

Natalia Kamińska
01 stycznia 2024, 21:43 • 1 minuta czytania
Nie żyje Aleksander Herzog. Był prokuratorem Prokuratury Krajowej w stanie spoczynku. W latach 80. ubiegłego wieku został wydalony z prokuratury za działalność opozycyjną. Był także działaczem "Solidarności". Herzog miał 72 lata.
Aleksander Herzog nie żyje. To jeden z najwybitniejszych prokuratorów. Fot. Tomasz Jastrzebowski/REPORTER

"Dzisiaj zmarł Aleksander Herzog, prokurator Prokuratury Krajowej w stanie spoczynku" – podano w mediach społecznościowych stowarzyszenia prokuratorów Lex Super Omnia.


Nie żyje prokurator Aleksander Herzog

Jego koledzy po fachu przypomnieli też, że w latach 80. został on wydalony z prokuratury za działalność opozycyjną. "Później był I zastępcą Prokuratora Generalnego A. Bentkowskiego w rządzie Tadeusza Mazowieckiego" – napisano.

"Orędownik niezależności prokuratury i prokuratora. Znakomity prawnik i kolega" – czytamy w pożegnalnym wpisie.

"Koleżanki i Koledzy prokuratorzy, zmarł jeden z najwybitniejszych polskich prokuratorów Aleksander Herzog R.I.P." – napisała również prok. Katarzyna Szeska z tego samego stowarzyszenia.

"W wieku 72 lat zmarł wywodzący się z Krakowa prokurator Aleksander Herzog. Nie znałem go osobiście, choć się z nim zetknąłem przed laty. Znacząca, ponadprzeciętna postać polskiej prokuratury. Były Pierwszy Zastępca Prokuratora Generalnego (1990-1991), człowiek wielu innych ważnych funkcji, wieloletni sędzia Sądu Dyscyplinarnego, autor licznych publikacji, w grudniu '81 wyrzucony z Prokuratury za udział w Solidarności. Niech spoczywa w spokoju..." – tak z kolei pożegnał go prok. Michał Gabriel-Węglowski z Prokuratury Regionalnej w Gdańsku.

Prokurator Aleksander Herzog – biografia

Z "Encyklopedii Solidarności" możemy się dowiedzieć, że Aleksander Herzog urodził się 10 lipca 1951 roku w Krakowie. Był absolwentem prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.

Wcześniej, w marcu 1968 roku, był także uczestnikiem wieców studenckich w Krakowie. Został zatrzymany za kolportaż ulotek i relegowany z IV LO. Od 1968 roku uczył się już w XIII LO, gdzie rok później zdał maturę.

Po studiach w 1974 roku został asesorem Prokuratury Powiatowej w Krakowie, a w latach 1976–1981 był podprokuratorem. Potem objął stanowisko wiceprokuratora Prokuratury Rejonowej dla Dzielnicy Nowa Huta w Krakowie.

Od września 1980 roku działał w "Solidarności". Zorganizował m.in. struktury związkowe w Prokuraturze Wojewódzkiej w Krakowie. W grudniu 1981 roku został zwolniony z pracy

Po zmianie władzy w latach 90. znów był prokuratorem. W latach 1993-2000 został skierowany do pomocy zastępcy Prokuratora Generalnego Stefanowi Śnieżce przy bezpośrednim wykonywaniu czynności ws. zbrodni katyńskiej.

Później był m.in. I zastępcą Prokuratora Generalnego Aleksandra Bentkowskiego w rządzie Tadeusza Mazowieckiego. Był również autorem publikacji książkowych i ok. 60 artykułów w pismach poświęconych problematyce prawnej.

Został odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski (2011) oraz Krzyżem Wolności i Solidarności (2018). Tego drugiego odznaczenia nie przyjął. Było to już w czasie kadencji prezydenta Andrzeja Dudy.