Bodnar odkręca kluczową decyzję Ziobry! Zmieni się status Polski w Unii Europejskiej
Nina Nowakowska
05 stycznia 2024, 14:12·2 minuty czytania
Publikacja artykułu: 05 stycznia 2024, 14:12
– Podpisałem właśnie pisma skierowane do Ursuli von der Leyen przewodniczącej Komisji Europejskiej oraz do Aleksandra De Croo, któy obecnie szefuje prezydencji belgijskiej w Unii Europejskiej o tym, że Polska przystępuje do Prokuratury Europejskiej – ogłosił Adam Bondar.
Reklama.
Reklama.
W piątek (5.01) w gmachu Ministerstwa Sprawiedliwości odbyła się konferencja szefa resortu i prokuratora generalnego Adama Bodnara oraz ministra ds. Unii EuropejskiejAdama Szłapki. Tematem wystąpienia ministrów było przystąpienie Polski do Prokuratury Europejskiej
Polska przystępuje do Prokuratury Europejskiej
– Podpisałem właśnie pisma skierowane do Ursuli von der Leyen przewodniczącej Komisji Europejskiej oraz do Aleksandra De Croo, któy obecnie szefuje prezydencji belgijskiej w Unii Europejskiej o tym, że Polska przystępuje do Prokuratury Europejskiej – ogłosił Bondar.
Zaraz potem minister sprawiedliwości pokazał obecnym w resorcie dziennikarzom wspomniane pismo, czyli dokument notyfikacyjny.
– To przystąpienie do Prokuratury Europejskiej jest wynikiem procesu, który nastąpił w ciągu ostatnich tygodni. Być może niektórzy z państwa pamiętają, że pierwszego dnia urzędowania zapowiedziałem złożenie takiego wniosku do premiera – wyjaśnił polityk.
– Następnie odbyło się posiedzenie Rady Ministrów i Rada Ministrów upoważniła ministra sprawiedliwości do złożenia tych dokumentów notyfikacyjnych. Następnie odbyły się dwa posiedzenia komisji parlamentarnych, komisji sejmowej ds. UE oraz komisji senackiej ds. UE – opisywał minister sprawiedliwości.
Bodnar odkręca decyzję Ziobry
Bodnar zaznaczył, że "wszystkie wymagane zgody zostały uzyskane". Szef resortu sprawiedliwości podkreślił również, że przystąpienie Polski do Prokuratury Europejskiej wynika z "mechanizmu wzmocnionej współpracy".
– To jest taki mechanizm, który oznacza, że państwo przystępuje w wyniku działań rządu i nie są wymagane zmiany legislacyjne. – tłumaczył.
"To pokazuje, jak ważna dla Polski jest kwestia praworządności"
– Teraz to proceduralnie wygląda w ten sposób, że Komisja Europejska ma cztery miesiące na to, aby uznać notyfikację lub ewentualnie zgłosić zastrzeżenia. Myślę, że jesteśmy tutaj w stałym roboczym kontakcie z Komisją i tych zastrzeżeń nie będzie – podsumował Bodnar.
– My z panem ministrem Bodnarem od samego początku w tych kwestiach europejskich współpracujemy i ta współpraca odbywa się absolutnie modelowo. To jest ważny akt ze strony Polski, bo to pokazuje symbolicznie, jak ważna dla Polski i polskiego rządu jest kwestia praworządności – dodał Adam Szłapka.