Czarnek z tytułem "Dzbana Roku". Polityk PiS skomentował wątpliwe wyróżnienie
redakcja naTemat
24 stycznia 2024, 21:03·2 minuty czytania
Publikacja artykułu: 24 stycznia 2024, 21:03
Przemysław Czarnek kolejny raz uzyskał tytuł Dzbana Roku. Jest to wyróżnienie przyznawane przez blog Make Life Harder oraz Michała Marszała z tygodnika "Nie". Okazuje się, że polityk PiS jest całkiem zadowolony z tej "nagrody".
Reklama.
Reklama.
Jak informowaliśmy, Make Life Harder, znany jako jeden z najbardziej popularnych profilów satyrycznych na polskim Instagramie, wspólnie z Michałem Marszałem, poprosili swoich obserwatorów o wybór kandydata na "Dzbana Roku 2023".
Plebiscyt ten, z kilkuletnią historią, co roku w styczniu mobilizuje internautów do głosowania na osobę, której "osiągnięcia" wybitnie wyróżniły się w ciągu ostatniego roku. Podczas tegorocznego głosowania, zaciętą rywalizację stoczyli dwaj politycy: Przemysław Czarnek i Grzegorz Braun.
Czarnek "Dzbanem Roku". Polityk PiS komentuje wątpliwe wyróżnienie
Czarnek walczył o tytuł za "całokształt twórczości", Braun zaś za konkretny incydent z gaszeniem świecy chanukowej w Sejmie. Ostatecznie to były minister edukacji zyskał przewagę. Zdobył 309 632 głosy, a polityka Konfederacji "nagrodziło" 152 205 głosujących.
Czarnek okazuje się być zadowolony z tego wątpliwego wyróżnienia. Wyniki konkursu skomentował w rozmowie z "Rzeczpospolitą". Polityk PiS najpierw zapytał, kto ją przyznaje. Dziennikarz prowadzący rozmowę wyjaśnił mu to, a następnie Czarnek skomentował wątpliwe wyróżnienie.
– Konkurs organizowany przez ludzi od Urbana i tygodnika "NIE", czyli świat lewacki, który mnie próbuje nieskutecznie obrażać. Takie wyróżnienie jest dla mnie wyłącznie nobilitacją, jeśli to robią lewacy – stwierdził Czarnek i uznał, że taka krytyka to dobry znak. – Gdyby oni mnie chwalili, to zapadłbym się pod ziemię ze wstydu. Tymczasem taka rzecz to dla mnie pieszczota i nobilitacja. Bardzo dziękuję – dodał.
Czarnek już kiedyś wygrał ten sam konkurs
Co ciekawe, to nie pierwszy triumf Czarnka w tym konkursie. Już w 2021 roku zdobył tytuł Dzbana Roku. Wtedy również jego wypowiedzi spotykały się z nieprzychylnymi reakcjami, a jego propozycje dotyczące reform w polskim systemie edukacji były odbierane zdecydowanie sceptycznie.
Dodajmy jeszcze, że w gronie innych nominowanych do Dzbana Roku 2023 znaleźli się Danuta Holecka, Oskar Szafarowicz, Adam Glapiński, abp Marek Jędraszewski, Janusz Kowalski oraz Sebastian Fabijański.
Co właściwie oznacza wyraz "dzban"? – "Dzban" nie jest obrazą śmiertelną, lecz trochę śmieszną, trochę prowokacyjną. Najstarsze wystąpienia tego wyrazu w odniesieniu do osób znaleźliśmy w sieci w roku 2009. Rok później wyraz ten opisano w słowniku miejski.pl. Definicje proponowane przez uczestników naszego plebiscytu wskazują na wieloznaczność i bogactwo skojarzeń tego epitetu. Od jednoznacznie negatywnych: "osoba, która ma poziom intelektualny jak dzban, czyli żaden"; po łagodne: "niemądra osoba, pieszczotliwa nazwa przyjaciela". Są też definicje obrazowe: "ktoś, z kogo nawet Salomon nie naleje, bo jest nieforemny, mało lotny i grzecznie mówiąc towarzystwo za nim nie przepada" i zwięzłe "no debil" – tłumaczył Marek Łaziński, członek jury plebiscytu PWN.