Prezydent Andrzej Duda zaprosił ministrów w rządzie Donalda Tuska na uroczystość powołania ich w skład Rady Dialogu Społecznego. Nie pojawili się oni jednak na tym wydarzeniu. Głos w tej sprawie zabrał już szef KPRM Jan Grabiec. Wersja urzędnika Tuska mocno różni się od tego, co przekazała Kancelaria Dudy.
Reklama.
Podobają Ci się moje artykuły? Możesz zostawić napiwek
Teraz możesz docenić pracę dziennikarzy i dziennikarek. Cała kwota trafi do nich. Wraz z napiwkiem możesz przekazać też krótką wiadomość.
KPRM reaguje na odwołaną uroczystość u Dudy. Wersje mocno się różnią
– Poprosiliśmy o samo podpisanie nominacji, już nawet bez organizowania uroczystości, by rada mogła się spotkać już w przyszłym tygodniu. Kancelaria Prezydenta w środę oświadczyła, że uroczystość i tak się odbędzie, mimo informacji z naszej strony, że ministrowie nie wezmą w niej udziału – przekazał Onetowi szef KPRM Jan Grabiec.
Co więcej, Grabiec poinformował serwis, że "wnioski o powołanie członków Rady Dialogu Społecznego wysłaliśmy panu prezydentowi już 5 stycznia, a więc trzy tygodnie temu".
– Pan prezydent długo zwlekał z podpisaniem nominacji. W pewnym momencie wyznaczył datę uroczystości ich wręczenia na dzień posiedzenia Sejmu, co stanowi pewien problem, bo ministrowie mają również swoje obowiązki poselskie – wyjaśnił Onetowi Grabiec.
Tak tę sytuację przedstawiła Kancelaria Prezydenta
Wcześniej o odwołanej uroczystości informowała Kancelaria Prezydenta. "Prezydent Andrzej Duda zaprosił do Pałacu Prezydenckiego członków rządu Donalda Tuska na uroczystość powołania ich w skład Rady Dialogu Społecznego (RDS)" – przekazano w serwisie X.
Jak wskazano, "ministrowie w ostatniej chwili odwołali swój udział w wydarzeniu, którego termin był uzgodniony, a dziesięciu ministrów wcześniej dodatkowo potwierdziło swoją obecność". "W związku z tym dzisiejsza uroczystość się nie odbędzie" – poinformowano.
Kancelaria Dudy zauważyła także, że "nieobecność przedstawicieli rządu Donalda Tuska uniemożliwia podjęcie prac przez Radę".
"Z apelem o pilne powołanie przedstawicieli rządu w Radzie zwróciło się do Prezydenta, jako patrona dialogu społecznego, Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych" – napisano.
W tym komunikacie pojawił się też atak wobec rządu Tuska. Jak może się z niego dowiedzieć, prezydent ma nadzieję, że "to działanie rządu, nie jest próbą celowego zniszczenia prawnej instytucji dialogu społecznego, jak miało to miejsce w przypadku Komisji Trójstronnej w okresie poprzednich rządów premiera Donalda Tuska".
Rada Dialogu Społecznego
Czym jest RDS? Rada Dialogu Społecznego to instytucja krajowego dialogu społecznego w Polsce.
"Stanowi forum dialogu trójstronnego w Polsce i współpracy strony pracowników, strony pracodawców oraz strony rządowej, funkcjonujące na poziomie centralnym. RDS zastąpiła działającą od 1994 r. Trójstronną Komisję do Spraw Społęczno-Gospodarczych" – podano na stronie rządowej, gdzie opisano to gremium.
"Rada Dialogu Społecznego stanowi nowe otwarcie w relacjach rząd-pracodawcy-pracownicy. Ma inne uprawnienia niż Trójstronna Komisja do Spraw Społeczno-Gospodarczych i cele do osiągnięcia" – podkreślano.
Absolwentka dziennikarstwa na UMCS i Uniwersytecie Warszawskim. Przez kilka lat związana z Polską Agencją Prasową. Obecnie reporterka newsowa w naTemat.pl.