Książulo przez ostatnie miesiące jest jednym z najchętniej oglądanych youtuberów w Polsce. Tym razem przetestował jeden z bardziej popularnych deserów w Polsce. Zjadł kremówki w Wadowicach. W każdym z odwiedzonych lokali cena za sztukę wahała się od 6 do 8 złotych. Która cukiernia miała najlepsze ciastka?
Reklama.
Reklama.
Kremówki w Wadowicach. Książulo testuje popularne ciastka
Z pewnością można stwierdzić, że Książulo wraz ze swoim przyjacielem Wojtkiem w ostatnim czasie stali się niekwestionowanymi gwiazdami kulinarnego świata na YouTube. Ich podróże prowadzą ich przez całą Polskę, gdzie dokonują recenzji różnorodnych miejscówek i potraw.
Tym razem panowie odwiedzili Wadowice - miasto, w którym na świat przyszedł Jan Paweł II. Tam najpopularniejszym deserem są oczywiście kremówki. To właśnie te ciastka Książulo wziął pod lupę.
W swoim wideo przyznał, że nie przygotował szczegółowego planu swojej wizyty, lecz zamierzał spontanicznie odwiedzić kilka cukierni. Mimo braku ustalonego harmonogramu, niektórzy z jego widzów zasugerowali mu odwiedzenie miejsca, które według nich oferuje najlepsze kremówki.
Co ciekawe, od innych usłyszał opinię, że trudno w Wadowicach znaleźć naprawdę dobre kremówki. Ceny za te słodkości oscylowały w przedziale od 6 do 8 złotych za sztukę.
"Bardzo słodki krem. Bardzo. To ciasto jest mega chrupiące. To jest po prostu mega suche i chrupkie. Krem i ciasto smakują sklepowo. Nie jest to najlepsza kremówka, jaką jadłem" – stwierdził, po skosztowaniu ciastka z cukierni "Wadowice".
"Krem bardziej żółty. Gorsza. Mega alkoholowa. Mega dużo alkoholu dodanego w kremie, czuć to od razu. Ciasto jest tak samo kruche. To już bardziej smakowała mi w pierwszej cukierni" – ocenił wyrób z lokalu "Słodki Jesz".
Książulo oznajmił, że zdecydowanie najlepszą kremówkę zjadł za kościołem. Widzowie jak zwykle podziękowali mu za recenzję i podzielili się swoimi refleksjami.
"Uwielbiam wasz duet"; "Też się zastanawiałem kiedyś, gdzie w Wadowicach może być najlepsza kremówka Papieska. Super odcinek"; "Wszystkie tajemnice z kremówkami w Wadowicach wyszły na światło dzienne"; "Kremówka to małopolska nazwa napoleonki. W Wielkopolsce mówiło się napoleonka. Gdy zacząłem studia w 1972 w Krakowie i w cukierni poprosiłem o napoleonkę to pani za ladą zrobiła wielkie oczy i nie wiedziała, o co proszę"; "Jak ciasto jest mokre, a nie chrupiące to kremówka nie jest pierwszej świeżości, bo ciasto z czasem przemaka od kremu" – pisano.
Przepis na kremówkę
Kremówka papieska, znana również jako kremówka wadowicka, to deser, który zyskał sławę dzięki Papieżowi Janowi Pawłowi II. Oto przepis na tradycyjną kremówkę, która przybliży Ci smak tego wyjątkowego ciasta.
Składniki:
Ciasto:
500 g ciasta francuskiego
Krem:
500 ml mleka
1 laska wanilii (lub 2 łyżeczki ekstraktu waniliowego)
6 żółtek
150 g cukru
1 opakowanie cukru waniliowego (około 16 g)
40 g mąki pszennej
40 g mąki ziemniaczanej
250 ml śmietany kremówki 36%, schłodzonej
Dodatkowo:
Cukier puder do posypania
Przygotowanie:
Ciasto: Rozwałkuj ciasto francuskie na grubość około 5 mm. Wyłóż nim formę do pieczenia, nakłuwaj widelcem, aby uniknąć nadmiernego wznoszenia się podczas pieczenia. Piecz w piekarniku rozgrzanym do 200°C przez około 15 minut lub do złotego koloru. Po upieczeniu ostudź. Możesz również podzielić ciasto na dwie części i upiec dwie blaty, które posłużą za spód i wierzch kremówki.
Krem: Mleko z wanilią zagotuj. W międzyczasie żółtka utrzyj z cukrem i cukrem waniliowym na jasną, gęstą masę. Następnie dodaj przesiane mąki i dokładnie wymieszaj. Cienkim strumieniem wlewaj gorące mleko do masy jajecznej, cały czas mieszając. Gotową masę przelej z powrotem do garnka i, ciągle mieszając, gotuj na małym ogniu, aż krem zgęstnieje. Odstaw do ostygnięcia, mieszając od czasu do czasu, aby uniknąć powstania skórki.
Śmietana: Schłodzoną śmietanę kremówkę ubij na sztywno. Ostudzony krem waniliowy delikatnie połącz z ubitą śmietaną, aby uzyskać jednolitą, puszystą masę.
Składanie ciasta: Na jeden blat ciasta francuskiego wyłóż równomiernie krem, następnie przykryj drugim blatem. Wyrównaj powierzchnię i wstaw do lodówki na kilka godzin, najlepiej na całą noc.
Podawanie: Przed podaniem posyp kremówkę obficie cukrem pudrem. Ciasto krojone na kwadraty lub prostokąty podaje się schłodzone.
Kremówka papieska to klasyczny deser, który swoim wyjątkowym smakiem przywołuje wspomnienia i tradycję. Smacznego!
Redaktorka, reporterka, koordynatorka działu show-biznes. Tematy tabu? Nie ma takich. Są tylko ludzie, którzy się boją. Szczera rozmowa potrafi otworzyć furtkę do najbardziej skrytych zakamarków świadomości i rozjaśnić umysł. Kocham kolorowych i uśmiechniętych ludzi, którzy chcą zmieniać szarą Polskę. Chcę być jedną z tych osób.