Według najnowszego sondażu przeprowadzonego przez firmę Research Partner na panelu Ariadna Prawo i Sprawiedliwość wraca do równej walki z Koalicją Obywatelską, ale w porównaniu z obecnym stanem posiadania traci aż 20 szabel w Sejmie. Rezultaty pozostałych partii też zaskakują.
Reklama.
Podobają Ci się moje artykuły? Możesz zostawić napiwek
Teraz możesz docenić pracę dziennikarzy i dziennikarek. Cała kwota trafi do nich. Wraz z napiwkiem możesz przekazać też krótką wiadomość.
Gdyby wybory odbyły się w najbliższą niedzielę, to wygrałoby je Prawo i Sprawiedliwość, które według badania Research Partner na panelu Ariadna otrzymałoby 30,1 proc. głosów. Tuż za partią Jarosława Kaczyńskiego plasuje się Koalicja Obywatelska z poparciem 29,8 proc. respondentów.
Podium zamyka Trzecia Droga, czyli koalicja Polski 2050 i PSL, która uzyskałaby poparcie 13,5 proc. Polaków. Do Sejmu weszłyby także Nowa Lewica – 9,3 proc. oraz Konfederacja – 6,8 proc. Prawie 8 proc. Polaków nie wie, na kogo oddałoby swój głos.
Po przeliczeniu wyników na mandaty, którego dokonał doktor Maciej Onasz, adiunkt w Katedrze Systemów Politycznych Uniwersytetu Łódzkiego, wynika, że Prawo i Sprawiedliwość mogłoby jednak stracić 20 posłów mimo "wygranych" wyborów.
Zjednoczona Prawica – 176 mandatów
Koalicja Obywatelska – 159 mandatów
Polska 2050 z PSL (Trzecia Droga) – 66 mandatów
Lewica – 40 mandatów
Konfederacja – 19 mandatów
Mniejszość Niemiecka – 1 mandat
W Senacie także doszłoby do znaczących zmian. Zawiązany przez koalicję rządzącą (KO, Trzecia Drona, Lewica) Pakt Senacki zdobyłby 74 mandaty, a Prawo i Sprawiedliwość 26.
Sondaż przeprowadzony na początku lutego jasno pokazał, że pierwsze trzy miejsca należałyby do Koalicji Obywatelskiej, PiS-u i Trzeciej Drogi. Jak dokładnie wyglądają wyniki dla poszczególnych partii?
Koalicja Obywatelska zdobyłaby 31 proc., Prawo i Sprawiedliwość zajęłoby drugie miejsce z 24 proc. poparcia, Trzecia Droga mogłaby liczyć na głosy 16,8 proc. ankietowanych Polaków. Jak wygląda to w porównaniu do poprzednich badań?
Okazuje się, że Koalicja Obywatelska zyskała, bowiem w styczniu poparcie dla tej partii deklarowało 24,3 proc. ankietowanych. Wzrost poparcia dla tej formacji politycznej skoczył o 6,7 punktu procentowego.
PiS może się obawiać, bo na przestrzeni miesiąca poparcie dla tego ugrupowania spadło. Partia uzyskała wynik o 2,3 punktu procentowego niższy niż w styczniu. Wówczas głos na nią chciało oddać 26,3 proc. respondentów.
Na podium znalazła się też koalicja Szymona Hołowni i Władysława Kosiniaka-Kamysza, która zdobyła poparcie w wysokości 16,8 proc. Tym samym osiągnęła wynik gorszy niż w styczniu, ale o pół punktu procentowego w porównaniu do styczniowego badania.
Poza podium znalazła się Lewica z poparciem w wysokości 9,1 proc. – w lutym 9,5. Dalej Konfederacja z wynikiem 8,7 proc. (w ubiegłym miesiącu 10,9 proc.). Bezpartyjni samorządowcy mogliby liczyć na poparcie 1,5 procent badanych, w styczniu 1,7. Na końcu partia: Polska jest jedna, która ma 2,2 proc. poparcia.