Tak wyglądał Gdańsk przed wojną. Wizualizacja zapiera dech w piersiach
Kamil Frątczak
10 marca 2024, 14:01·1 minuta czytania
Publikacja artykułu: 10 marca 2024, 14:01
Polska w trakcie II Wojny Światowej odniosła ogromne straty. Podczas konfliktu zbrojnego zniszczeniu uległo wiele polskich miast między innymi Gdańsk. Czarnobiałe zdjęcia czy nagrania dają tylko częściowy ogląd, jak miasto wyglądało przed wojną. Władze stworzyły wizualizację, która naprawdę zapiera dech w piersiach.
Reklama.
Reklama.
W nocy z niedzieli na poniedziałek (10/11 marca) w Los Angeles zostaną wręczone jedne z najważniejszych nagród w świecie kina – Oscary. Kto będzie triumfować? "Oppenheimer" czy "Barbie"? Emma Stone czy Lily Gladstone? Cillian Murphy, a może Bradley Cooper? Ile statuetek zgarnie polska koprodukcja "Strefa interesów"? Zapraszamy na naszą relację na żywo z czerwonego dywanu i oscarowej ceremonii: już w niedzielę, o godzinie 23:45. Do zobaczenia!
Nie jest tajemnicą, że Polska w trakcie II Wojny Światowej poniosła gigantyczne straty. Nie tylko w kontekście populacyjnym – przypomnijmy, że na tysiąc mieszkańców zginęło 220 osób – ale również materialnym.
Materiały, które zaprezentowano na Międzynarodowej Konferencji Reparacyjnej w Paryżu w 1946 roku, przedstawiały, że straty rzeczowe w Polsce wyniosły odpowiednio 16,9 mld dolarów. Oprócz tego, że zniszczeniu uległo wiele miast, to pod naciskiem okupantów Polska musiała odstąpić Związkowi Radzieckiemu 48% swojego terytorium, tracąc na wschodzie około 178 000 km² – podaje Centralny Instytut Informacji Naukowo-Technicznej i Ekonomicznej.
Przypomnijmy, że wiele strat była skutkiem okupacji niemieckiej, jednak za drugą część zniszczeń odpowiedzialny był Związek Radziecki.
Gdańsk sprzed II Wojny Światowej. Niezwykła wizualizacja [GALERIA]
Pozostałością tego jak wiele miast wyglądało przed II Wojną Światową, są nieliczne czarno-białe fotografie czy nagrania. Do grona miast, które uległy ogromnemu zniszczeniu należał również Gdańsk.
Władze miasta postanowiły stworzyć wizualizację, która przedstawia rekonstrukcję dzielnicy Śródmieście sprzed konfliktu zbrojnego.
Poniższe fotografie to obszar obecnych ulic: Wały Piastowskie, Podwale Grodzkie, Hucisko, Wały Jagiellońskie, Okopowa. Warto podkreślić, że choć takie miejsca jak Główne Miasto zostały częściowo odbudowane w kształcie urbanistycznym, tak jego otoczenie przeszło szereg innowacji i przeobrażeń. Ta wizualizacja naprawdę zapiera dech w piersiach!