Większość osób dorosłych przeszła ospę wietrzną, a to oznacza, że każda z nich może zachorować na półpaśca. To niestety nie jest, jak się niektórym wydaje, niegroźna wysypka. To choroba, która potrafi sprawić, że okropny ból towarzyszy człowiekowi latami. Szczególnie narażone na zachorowanie są osoby po 50. roku życia, a najbardziej potrafi dotknąć te, z chorobami przewlekłymi.
Możemy się zaszczepić przeciw półpaścowi. To jedno ze szczepień, które wydaje się, że powinno być dostępne dla wszystkich osób starszych.
O półpaścu, a także o szczepieniach, które powinny być dostępne dla osób dorosłych, rozmawiamy w podcaście "Zdrowie bez cenzury" z dr Magdaleną Kocot-Kępską, specjalistką anestezjologii i intensywnej terapii, specjalistką leczenia bólu z Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie oraz Krzysztofem Kępińskim, dyrektorem relacji zewnętrznych, członkiem zarządu firmy GSK.
– Półpasiec jest chorobą zakaźną. Polega ona na tym, że wirus ospy wietrznej, który drzemie w naszym układzie nerwowym, po przechorowaniu lub ekspozycji na ospę wietrzną, w pewnym momencie się uaktywnia i zaczyna się namnażać, uszkadzać nerwy, wędruje wzdłuż nerwów i powoduje wysypkę wzdłuż danego nerwu. To wysypka o charakterze piekącym, bolącym, ściskającym. Tworzą się grudki, pęcherzyki, które w swojej wodnistej treści zawierają wirusa ospy wietrznej – mówi dr Magdalena Kocot-Kępska.
I dodaje: – Nie wiemy dlaczego, u niektórych pacjentów, ten wirus ospy wietrznej ulega reaktywacji. Prawdopodobnie związane jest to z wiekiem - im jesteśmy starsi, tym nasz układ immunologiczny gorzej pracuje.
Ten wirus drzemiący w układzie nerwowym wymyka się spod kontroli układu immunologicznego. Większe ryzyko zachorowania na półpaśca mają też osoby przechodzące chorobę nowotworową, leczenie immunosupresyjne czy poddane dużemu narażeniu na stres. U naszych dzieci, które już były szczepione przeciwko ospie, może kiedyś dojść do rozwinięcia się półpaśca, ale nie będą to tak ciężkie zachorowania jak u osób nieszczepionych.
Materiał został zrealizowany w ramach Europejskiego Tygodnia Wiedzy o Półpaśćcu