Agenci Centralnego Biura Antykorupcyjnego rozpoczęli kontrolę w siedzibie Ministerstwa Spraw Zagranicznych i Urzędzie Marszałkowskim Województwa Zachodniopomorskiego. Pod lupą funkcjonariuszy znalazły się decyzje dotyczące budowy Domu Polskiego we Lwowie oraz dostawy elektrycznych zespołów trakcyjnych.
Reklama.
Podobają Ci się moje artykuły? Możesz zostawić napiwek
Teraz możesz docenić pracę dziennikarzy i dziennikarek. Cała kwota trafi do nich. Wraz z napiwkiem możesz przekazać też krótką wiadomość.
Departament Postępowań Kontrolnych Centralnego Biura Antykorupcyjnego poinformował w poniedziałek 8 kwietnia o rozpoczęciu kontroli w siedzibie Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Działania agentów trwają już od kilku dni.
"Funkcjonariusze Departamentu Postępowań Kontrolnych Centralnego Biura Antykorupcyjnego prowadzą od 3 kwietnia 2024 r. kontrolę określonych przepisami prawa wybranych procedur podejmowania i realizacji decyzji w przedmiocie budowy Domu Polskiego we Lwowie" – czytamy w komunikacie na stronie CBA.
Akcja CBA w siedzibie MSZ. Dom Polski we Lwowie pod lupą śledczych
– Kontrola została rozpoczęta w ubiegłym tygodniu i na tym etapie Centralne Biuro Antykorupcyjne nie przesądza, czy w tym wypadku doszło do złamania bądź naruszenia prawa – powiedział Onetowi Jacek Dobrzyński, rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych.
Dom Polski we Lwowie miał być placówką kulturalną na wysokim i europejskim poziome. Od 2018 roku polscy podatnicy na jego budowę przeznaczyli już 20 mln zł. I… nic z tego nie wyszło. Budowa jest całkowicie rozgrzebana i praktycznie stanęła w miejscu.
"W miejscu, gdzie miała być ekskluzywna restauracja, sala koncertowa i hotel, hula wiatr. Wszystko to kosztowało polskiego podatnika już ponad 20 mln zł. A będzie kosztować przynajmniej dwa razy tyle. Oczywiście, gdy budowa kiedyś ruszy, bo od dwóch lat nie dzieje się tam nic – pisała "Polityka" we wrześniu 2021.
Dom Polski we Lwowie miał być perełką...
Otwarcie Domu Polskiego we Lwowie przekładano kilka razy w ciągu ostatnich kilku lat. "Kiedyś nasi politycy ścigali się, by wizytować budowę Domu Polskiego we Lwowie. Teraz omijają ją szerokim łukiem. Miał być prestiż, jest skandal" – mogliśmy przeczytać na łamach "Polityki".
***
QUIZ: Czy znasz stolice tych państw?
***
Początkowo planowano, że lwowski Dom Polski będzie pomnikiem na stulecie odzyskania niepodległości przez Polskę (2018 rok). W grudniu 2013 samorząd Lwowa przekazał miejscowym Polakom symboliczne klucze do budynku, który kiedyś należał do wojska. Obiekt miał zostać gruntownie wyremontowany, a obok powstać nowy budynek.
W poniedziałek CBA poinformowało także o wszczęciu kontroli umowy na dostawę elektrycznych zespołów trakcyjnych w województwie zachodniopomorskim. Agenci Wydziału Postępowań Kontrolnych Delegatury CBA w Szczecinie rozpoczęli kontrolę w tamtejszym Urzędzie Marszałkowskim.
"Funkcjonariusze (...) prowadzą od 26 marca 2024 r. kontrolę prawidłowości realizacji umowy nr WIiT.II-92/2016 z dnia 12.09.2016 r. na dostawę 17 sztuk elektrycznych zespołów trakcyjnych, zawartej między Województwem Zachodniopomorskim a NEWAG S.A., pod kątem ewentualnych rozwiązań technicznych zastosowanych przez NEWAG S.A. zmierzających do ograniczenia konkurencji na rynku serwisowania elektrycznych zespołów trakcyjnych ze szkodą dla Województwa Zachodniopomorskiego" – czytamy w komunikacie CBA.