
Jak podaje dziennik "Politika", przy zachodnim wybrzeżu Istrii, w pobliżu miasta Rovinj w Chorwacji, zauważono siedem osobników ropuchy srebrzystej, czyli lagocephalus sceleratus. Jednego z nich złowił na głębokości 19 metrów i sfotografował słoweński rybak Anton Vidovici. Ryba została przewieziona do Centrum Badań Morza w Rovinj.
"Lagocephalus sceleratus zawiera niezwykle silną truciznę, tetrodotoksynę, która może powodować poważne problemy zdrowotne i śmierć w wyniku spożycia. Tetrodotoksyna jest najbardziej skoncentrowana w gonadach i wątrobie, ale występuje również na skórze. Przyjmuje się, że śmiertelna jest dawka od 1 do 2 mg" – poinformowali eksperci badający ropuchę srebrzystą.
Wybierasz się w tym roku na wakacje do Chorwacji?
200 odpowiedzi

Ropucha srebrzysta, czyli najbardziej trująca ryba na wybrzeżu Chorwacji
Lagocephalus sceleratus jest gatunkiem ryby z rodziny rozdymkowatych (tetraodontidae), do których należy również słynna ryba takifugu. Jej inna nazwa to Sennin-fugu. Ropucha srebrzysta jest łatwo rozpoznawalna dzięki swojemu charakterystycznemu, owalnemu kształtowi ciała, dużym oczom i srebrzystym łuskom. Potrafi się też charakterystycznie rozdymać.
Jej naturalnym środowiskiem są ciepłe wody tropikalne i subtropikalne, głównie w Oceanie Indyjskim i Oceanie Spokojnym. Skąd ta toksyczna ryba wzięła się w Chorwacji? W ostatnich latach gatunek ten migrował do Morza Śródziemnego przez Kanał Sueski i znacznie rozszerzył swój zasięg.
Obecność lagocephalus sceleratus w Europie stała się poważnym problemem ekologicznym i ekonomicznym. Ze względu na swoją drapieżność i brak naturalnych wrogów ma negatywny wpływ na różnorodność biologiczną i stwarza zagrożenie dla łowisk. Ropucha srebrzysta uszkadza sieci rybackie w celu zdobycia połowu, rozdziera przynęty i haczyki. Jest też zagrożeniem dla lokalnych ekosystemów morskich, ponieważ konkuruje z rodzimymi gatunkami o pożywienie i przestrzeń życiową.
1 / 15 Kiedy Chorwacja weszła do strefy Schengen?
Eibner-Pressefoto/EXPA/Groder via www.imago-images.de/Imago Stoc
Oprócz tego lagocephalus sceleratus jest niebezpieczna dla ludzi, a na tetrodotoksynę, czyli silną neurotoksynę, która jest 1200 razy bardziej trująca od cyjanku, nie ma antidotum. Spożycie tej ryby może prowadzić do poważnych zatruć, a nawet śmierci, co sprawia, że jest ona zagrożeniem dla lokalnych rybaków i konsumentów ryb.
Wiele krajów podejmuje więc działania mające na celu kontrolę populacji tego gatunku ryb. Prowadzone są również kampanie edukacyjne, aby zwiększyć świadomość wśród społeczeństwa w kwestii ropuchy srebrzystej. Co jeśli zobaczymy ją podczas wakacji w Chorwacji? Najlepiej w ogóle się do niej nie zbliżać, pod żadnym pozorem jej nie dotykać ani łowić.