W poniedziałek rano poznaliśmy wyniki wyborów do PE, gdyż PKW udało się szybko zliczyć wszystkie głosy. Kto jednak miał ich najwięcej, jeśli chodzi o pojedynczy wynik? W pierwszej dziesiątce takich polityków jest kilka zaskakujących nazwisk.
Reklama.
Podobają Ci się moje artykuły? Możesz zostawić napiwek
Teraz możesz docenić pracę dziennikarzy i dziennikarek. Cała kwota trafi do nich. Wraz z napiwkiem możesz przekazać też krótką wiadomość.
Poniżej prezentujemy 10 polityków, którzy mieli najwięcej głosów w wyborach do PE:
Borys Budka (Koalicja Obywatelska) – 337 tys. 346
Bogdan Zdrojewski (Koalicja Obywatelska) – 321 tys. 126
Beata Szydło (Prawo i Sprawiedliwość) – 274 tys. 973
Bartosz Arłukowicz (Koalicja Obywatelska) — 267 tys. 484
Patryk Jaki (Prawo i Sprawiedliwość) – 248 tys. 261
Bartłomiej Sienkiewicz (Koalicja Obywatelska) – 247 tys. 738
Krzysztof Brejza (Koalicja Obywatelska) – 230 tys. 603
Magdalena Adamowicz (Koalicja Obywatelska) – 209 tys. 934
Dariusz Joński (Koalicja Obywatelska) – 205 tys. 366
Ewa Kopacz (Koalicja Obywatelska) – 192 tys. 956.
Kogo nowego zobaczymy w Sejmie po przeprowadzce części polityków do Brukseli? Listę zmian w obsadzie mandatów poselskich przygotował popularny analityk Radosław Karbowski.
Z opracowanych przez niego danych wynika na przykład, że w KO miejsce zwolnione przez Borysa Budkę zajmie Urszula Koszutska, Bogdana Zdrojewskiego zastąpi Krzysztof Mieszkowski, Bartosza Arłukowicza – Barbara Grygorcewicz, Bartłomieja Sienkiewicza – Jerzy Meysztowicz, Dariusza Jońskieho – Krzysztof Piątkowski, a Jacka Protasa – Katarzyna Królak.
Jakie nowe twarze możemy wkrótce zobaczyć w Sejmie?
Maria Koźlakiewicz będzie nową posłanką po objęciu mandatu zwolnionego przez Marcina Kierwińskiego, Bożena Lisowska zastąpi Martę Wcisło, Mariusz Popielarz zajmie zaś miejsce, które dotychczas należało w Sejmie do Kamili Gasiuk-Pihowicz.
Jeśli chodzi o klub parlamentarny Prawa i Sprawiedliwości, to pakującą się już zapewne do Brukseli Marlenę Maląg w polskim parlamencie zastąpi Lidia Czechak, Waldemara Budę – Włodzimierz Tomaszewski, a Piotra Müllera – Michał Kowalski.
W konfederackim klubie Tomasz Buczek będzie następcą Grzegorza Brauna, a Krzysztof Szymański obejmie dotychczasowy mandat Stanisława Tyszki. Gdy natomiast mowa o Trzeciej Drodze, to Henryk Smolarz powinien zastąpić Krzysztofa Hetmana.
Jeśli potwierdzi się, że miejsce w Parlamencie Europejskim zdobył Krzysztof Śmiszek, w klubie parlamentarnym Lewicy w jego miejsce pojawi się Marta Stożek.
Są już oficjalne wyniki wyborów do PE
Oczywiście lista tych nazwisk jest jeszcze nieoficjalna, gdyż każda ze wspomnianych osób musi wyrazić zgodę na objęcie mandatu poselskiego.
W poniedziałek rano poznaliśmy za to oficjalne wyniki wyborów do Parlamentu Europejskiego w 2024 roku. Koalicja Obywatelska zdobyła 37,06 proc. głosów, a PiS 36,16 proc.
Na kolejnych miejscach znalazły się Konfederacja z wynikiem 12,08 proc. Potem mamy Trzecią Drogę, która dostała 6,91 proc. głosów. Lewica otrzymała 6,3 proc. głosów. Frekwencja wyniosła 40,65 proc.
Absolwentka dziennikarstwa na UMCS i Uniwersytecie Warszawskim. Przez kilka lat związana z Polską Agencją Prasową. Obecnie reporterka newsowa w naTemat.pl.