nt_logo

To już nie jest zimna wojna. Niemcy udaremnili szokujący zamach Rosjan

Natalia Kamińska

12 lipca 2024, 06:10 · 3 minuty czytania
Amerykański wywiad odkrył na początku tego roku, że Rosja planuje zamordować dyrektora generalnego niemieckiego producenta broni Rheinmetall. Firma ta produkuje pociski artyleryjskie i pojazdy wojskowe dla Ukrainy.


To już nie jest zimna wojna. Niemcy udaremnili szokujący zamach Rosjan

Natalia Kamińska
12 lipca 2024, 06:10 • 1 minuta czytania
Amerykański wywiad odkrył na początku tego roku, że Rosja planuje zamordować dyrektora generalnego niemieckiego producenta broni Rheinmetall. Firma ta produkuje pociski artyleryjskie i pojazdy wojskowe dla Ukrainy.
Rosja chciała zabić szefa ważnej niemieckiej firmy. W tle zbrojenie Ukrainy. Fot. Fabian Bimmer/Associated Press/East News

Jak podaje CNN, powołując się na własne źródła, spisek mający na celu zabicie prezesa firmy Rheinmetall Armina Pappergera był jednym z serii planów rosyjskiego rządu mających na celu zamordowanie dyrektorów przemysłu zbrojeniowego w Europie, którzy wspierają Ukrainę.


Rosja chciała zabić szefa czołowej firmy niemieckiej zbrojeniówki

Telewizja ustaliła, że Stany Zjednoczone poinformowały o tym Niemcy, a niemieckie służby bezpieczeństwa były w stanie skutecznie chronić Pappergera. Rheinmetall jest jednym z największych na świecie producentów m.in. pocisków artyleryjskich.

Firma zwiększyła produkcję po inwazji Rosji na Ukrainę w 2022 roku. Co ważne, prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew mówił wcześniej, że Rosja odpowie atakiem na każdy zakład firmy Rheinmetall w Ukrainie.

Ta wypowiedź to pokłosie decyzji niemieckiej firmy z maja 2023 roku ws. utworzenia spółki joint venture z ukraińskim państwowym konglomeratem Ukroboronprom w celu budowy i naprawy czołgów w Ukrainie. Natomiast w lutym Rheinmetall ogłosił, że ​​planuje również otwarcie fabryki amunicji w Ukrainie.

Niemiecka ministra spraw zagranicznych Annalena Baerbock pytana o te doniesienia stwierdziła, że ​​Rosja prowadzi hybrydową wojnę, obejmującą cyberataki i sabotaż infrastruktury. – To po raz kolejny podkreśla, że ​​my jako Europejczycy musimy chronić się najlepiej, jak potrafimy – podkreśliła.

Rzecznik niemieckiego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych odmówił komentarza w sprawie doniesień CNN, dodając, że rząd generalnie traktuje groźby ze strony reżimu rosyjskiego bardzo poważnie.

Scholz wzywa do dalszej pomocy Ukrainie

Jeśli chodzi o niemiecką pomoc dla Ukrainy, to kanclerz Niemiec Olaf Scholz jeszcze przed właśnie kończącym się szczytem NATO wzywał do dostarczenia Ukrainie dodatkowych systemów obrony przeciwpowietrznej Patriot. 

Niemcy są liderem, dostarczając trzeci system Patriot – powiedział Scholz. Dodał, że Niemcy wzmocniły również różne obszary ukraińskiej obrony powietrznej, dostarczając na przykład systemy Iris-T i czołgi Gepard.

Tymczasem w poniedziałek Rosja zaatakowała różne miasta na Ukrainie rakietami i pociskami manewrującymi. Burmistrz Kijowa Witalij Kliczko powiedział wówczas, że co najmniej 16 osób, w tym siedmioro dzieci, zostało rannych w wyniku ataku szpitalu dla dzieci w tym mieście. W cały mieście mówimy o 21 zabitych i 31 rannych.

Władze Kijowa przekazały także, iż w wyniku bombardowania szpitala uszkodzone zostały oddziały intensywnej terapii, chirurgiczny i onkologiczny. Najwyższym priorytetem dla władz było wtedy przeniesienie wszystkich pacjentów do miejsc, w których znajdują się respiratory i tlen. Także Polska zaoferowała pomoc w tej sprawie.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski dodał po tym ataku poruszający wpis. "Szpital Dziecięcy Ohmatdyt w Kijowie. Jeden z najważniejszych szpitali dziecięcych nie tylko w Ukrainie, ale także w Europie. Szpital ratuje i przywraca zdrowie tysiącom dzieci" – napisał w serwisie X.

I podkreślił: "Teraz gdy szpital został zniszczony w wyniku rosyjskiego strajku, pod gruzami znajdują się ludzie, a dokładna liczba ofiar nadal nie jest znana. W tej chwili w usuwaniu gruzów pomagają wszyscy – lekarze i zwykli ludzie".