Kraków powołał ostatnio pierwszego w historii miasta burmistrza nocnego. Funkcję tę objął Jacek Jordan, historyk kultury, pedagog, przedsiębiorca i przewodnik turystyczny z 18-letnim stażem pracy. Funkcja jest dość nietypowa i jeszcze mało znana w naszym kraju. Wyjaśniamy zatem, czym zajmuje się ten urzędnik.
Reklama.
Podobają Ci się moje artykuły? Możesz zostawić napiwek
Teraz możesz docenić pracę dziennikarzy i dziennikarek. Cała kwota trafi do nich. Wraz z napiwkiem możesz przekazać też krótką wiadomość.
Ogłoszenie krakowskiego burmistrza nocnego odbyło się w ostatnich dniach. – Zapowiedziana przeze mnie w kampanii potrzeba ustanowienia burmistrza nocnego właśnie się realizuje. W przypadku Krakowa będzie on stał na czele Komisji Zrównoważonej Gospodarki Nocy, którą w najbliższych dniach powołam swoim zarządzeniem – poinformował media Aleksander Miszalski, prezydent Krakowa.
Kraków powołał burmistrza nocnego
Przekazał wówczas, że kandydatem, który spełnił w trakcie naboru wszystkie wymagania formalne, uzyskał najwyższy wynik podczas poszczególnych etapów konkursu zarówno z testu wiedzy, jak i rozmowy kwalifikacyjnej, przedstawił najbardziej trafną koncepcję pracy Komisji Zrównoważonej Gospodarki Nocy oraz plan działania na najbliższy rok, jest Jacek Jordan.
Pokonał on 17 innych kandydatów. Z informacji miejskiego ratusza na jego temat dowiadujemy się, że nowy, nocny burmistrz to historyk kultury, pedagog, przedsiębiorca, przewodnik turystyczny, pilot wycieczek po całej Europie, posiadający 18-letni staż pracy na rynku turystycznym i oczywiście mieszkaniec Krakowa. Pracę na nowym stanowisku rozpocznie 1 sierpnia.
– Mówi się o tym, że Kraków będzie miał szeryfa. Proszę Państwa, od "szeryfowania" jest policja i straż miejska. Natomiast moim zadaniem, jako burmistrza nocnego, będzie rozmowa i negocjacje z trzema grupami interesariuszy: mieszkańcami, podmiotami gospodarczymi i turystami. Każdy z nich musi zrozumieć, gdzie jest jego partykularny interes, a gdzie jest dobro miasta – powiedział mediom podczas prezentacji Jacek Jordan. Jak wskazał, "dziedzictwo historyczne i kulturowe Krakowa jest tak bogate, że nie możemy pozwolić, by zostało pochłonięte przez imprezy".
Jacek Jordan ma dbać o rozwój gospodarki nocy
Co ten niezwykły urzędnik będzie jeszcze robił? Krakowski ratusz na swojej stronie informuje, iż "gospodarka nocy staje się kluczowym elementem w strategii rozwoju każdego większego miasta".
"To dziedzina życia miasta, na którą składa się oferta kulturalna, gastronomiczna, rekreacyjna, turystyczna, usługi komunikacji miejskiej, czy zapewnienie bezpieczeństwa i porządku" – tłumaczą urzędnicy.
Z tego też względu Jacek Jordan ma dbać właśnie o rozwój tej gospodarki nocy i wspomniany kształt relacji między jej uczestnikami. Urzędnik będzie działał z Komisją Zrównoważonej Gospodarki Nocy.
Jego zadaniem będzie m.in. opracowanie strategii działania na podstawie badań, analiz i monitoringu rynku.
"Efektem tych prac stanie się wprowadzenie zasad i standardów funkcjonowania gospodarki nocy w obszarach zarządzania miastem, w tym przede wszystkim przedsiębiorczości, kultury i dziedzictwa, turystyki, bezpieczeństwa i porządku publicznego, komunikacji w mieście, zdrowia publicznego" – przekazał krakowski urząd miejski.
Absolwentka dziennikarstwa na UMCS i Uniwersytecie Warszawskim. Przez kilka lat związana z Polską Agencją Prasową. Obecnie reporterka newsowa w naTemat.pl.