Do Polski nadchodzi potężna burza magnetyczna. Wyjaśniamy, co to zjawisko
redakcja naTemat
29 lipca 2024, 20:41·2 minuty czytania
Publikacja artykułu: 29 lipca 2024, 20:41
Do naszego kraju zbliża się ogromna burza magnetyczna. W Polsce jej skutki odczujemy już w najbliższych dniach. Co to jednak za zjawisko i czy jakoś na nas wpływa? Wyjaśniamy poniżej.
Reklama.
Reklama.
Z informacji twórcy profilu "Z głową w gwiazdach" wynika, że "najprawdopodobniej w nocy 30/31 lipca (wtorek/środa) czekają nas bardzo dobre warunki do obserwacji zorzy polarnej na średnich szerokościach geograficznych". Prognozy NOAA wskazują na możliwość wystąpienia burzy magnetycznej G3 –będą to najlepsze warunki od czasu pamiętnej zorzy z 10 maja 2024!" – przekazał.
Burza magnetyczna idzie do Polski. Co to znaczy?
"Jeśli śledzicie aktywność słoneczną, to z pewnością Wasz telefon przez weekend wariował od powiadomień. Na słońcu mamy aż TRZY aktywne obszary o charakterystyce magnetycznej β-γ-δ: AR3762, AR3765 i AR3767. Wszystkie na zmianę generowały na przestrzeni ostatnich dwóch dni serię silnych rozbłysków klasy M (niektóre o włos od klasy X). Było ich łącznie aż jedenaście!" – wyjaśnił specjalista i popularyzator astronomii Karol Wójcicki.
Poinformował też, że w poniedziałkowy poranek o godz. 4:36 jeden z obszarów wygenerował najsilniejszy z nich wszystkich rozbłysk X1.57.
"Część z nich posłała centralnie w stronę Ziemi koronalne wyrzuty masy (CME), które powinny dotrzeć do nas we wtorek. Wiele wskazuje na to, że kilka takich CME na trasie Słońce-Ziemia dogoni się wzajemnie i dojdzie do procesu ich kanibalizacji: fale wysokoenergetycznych cząstek pochłoną się wzajemnie i utworzą jedną silną falę uderzeniową" – czytamy w jego poście.
Jak tłumaczył, "jej zderzenie z Ziemią powinno wywołać burzę magnetyczną G3 i w efekcie zorze polarne występujące na średnich szerokościach geograficznych – w tym na obszarze całej Polski".
"Czy będą to zorze tak silne jak te z 10 maja? Zorze ogarniające całe niebo nad Polską to zjawisko, które zdarza się raz na 30 lat. Trudno więc oczekiwać powtórki z AŻ TAKIEJ rozrywki. Jednak jeśli prognozy się sprawdzą, wierzę, że każdy będzie mógł dostrzec zorzę z terenów podmiejskich z ciemnym niebem" – wyjaśnił Wójcicki.
Zjawisko może też wpływać na ludzi
Zastrzegł jednak, że "finalnie o panujących warunkach najwięcej będzie można powiedzieć na ok. 1 godzinę przed uderzeniem CME w Ziemię, gdy jego parametry będą rejestrowały znajdujące się w pobliżu Ziemi satelity".
Czy jest jednak ta burza magnetyczna? Mówiąc prościej, burze magnetyczne to nagłe i intensywne zmiany pola magnetycznego naszej planety, które powodowane są przez wyrzuty masy ze słońca i powstające w czasie trwania rozbłysków.
Zjawisko może wpływać na ludzi. Mogą oni odczuwać takie objawy jak np. nerwowość, niepokój czy pobudzenie.