W ostatnich dniach w sklepach pojawił się alkohol w saszetkach, które przypominały mus dla dzieci. Na producenta spadała przez to fala krytyki i zdecydował się on szybko wycofać produkt z rynku. W związku ze sprawą w środę ministra zdrowia Izabela Leszczyna przyjęła rezygnację Piotra Jabłońskiego, dyrektora Krajowego Centrum Przeciwdziałania Uzależnieniom.
Reklama.
Podobają Ci się moje artykuły? Możesz zostawić napiwek
Teraz możesz docenić pracę dziennikarzy i dziennikarek. Cała kwota trafi do nich. Wraz z napiwkiem możesz przekazać też krótką wiadomość.
"Minister Izabela Leszczyna przyjęła dziś rezygnację Piotra Jabłońskiego – dyrektora Krajowego Centrum Przeciwdziałania Uzależnieniom (KCPU) i odwołała go z zajmowanego stanowiska" – przekazało w środę Ministerstwo Zdrowia w serwisie X.
Czym jest KCPU? Krajowe Centrum Przeciwdziałania Uzależnieniom jest wyspecjalizowaną agendą Ministra Zdrowia utworzoną w roku 2022. Organ powstał w wyniku połączenia Krajowego Biura do Spraw Przeciwdziałania Narkomanii oraz Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.
Odwołany dyrektor jest oczywiście lekarzem. Już na samym początku swoje pracy w KCPU w rozmowie z PAP zapowiadał m.in. opracowanie kompleksowej reformy lecznictwa uzależnień, która "uporządkuje cały system".
Przypomnijmy: kontrowersyjne saszetki z alkoholem łudząco przypominają musy owocowe dla dzieci. Producent, firma OLV, pierwotnie nie widział w tym nic złego, twierdząc, że produkt jest przeznaczony dla dorosłych.
Politycy nie zamierzali pozostać obojętni na ten skandal i zapowiadali zdecydowaną interwencję, aby chronić najmłodszych. Swoje oburzenie wyraził m.in. marszałek Sejmu Szymon Hołownia.
Saszetki z alkoholem wywołały reakcję polityków oraz producenta
Polityk szybko zapowiedział kroki w tej sprawie. W swoim emocjonalnym wpisie na Facebooku skrytykował producenta, nazywając jego działania "złem w czystej postaci" i wskazując na ryzyko, jakie niesie to dla dzieci i młodzieży. "Alkohol nie powinien udawać soczków" – podkreślił Hołownia, apelując o ochronę najmłodszych przed szkodliwymi produktami.
Minister edukacji, Barbara Nowacka, również zareagowała na tę sytuację, zapowiadając interwencję w Ministerstwie Zdrowia w celu zaostrzenia przepisów dotyczących sprzedaży alkoholu w takich formach.
– Producenci znaleźli lukę w przepisach, a naszym zadaniem jest uszczelnienie prawa, aby alkohol nie był dostępny w tak przemyślany sposób – podkreśliła w rozmowie w Programie Pierwszym Polskiego Radia.
Producent w środę wycofał produkt. "Żałujemy, że produkt Voodoo Monkey, pomimo że został wyprodukowany i oznaczony zgodnie z obowiązującymi przepisami, wzbudził negatywne i niezamierzone skojarzenia. W związku z tym zarząd spółki OLV S.A. podjął decyzję o niezwłocznym wycofaniu całej partii produktów z rynku i natychmiastowym wstrzymaniu produkcji. Przepraszamy za zaistniałą sytuację" – napisała w rozesłanym do mediów oświadczeniu firma OLV.
Absolwentka dziennikarstwa na UMCS i Uniwersytecie Warszawskim. Przez kilka lat związana z Polską Agencją Prasową. Obecnie reporterka newsowa w naTemat.pl.