Nie żyje Margaret Thatcher, była premier wielkiej Brytanii, znana jako "Żelazna Dama". Od 1979 do 1990 roku rządziła Wielką Brytanią. Silną ręką powstrzymała protesty górników i ograniczyła ich przywileje. Według najnowszych informacji pogrzeb będzie miał rangę państwową, wezmą w nim udział oddziały wojskowe.
Nie żyje Margaret Thatcher, legendarna przywódczyni Partii Konserwatywnej i była premier Wielkiej Brytanii w latach 1979 - 1990. Miała 87 lat i od dawna zmagała się z chorobą Alzheimera. Jak podał były rzecznik jej rządu Thatcher zmarła dziś rano z powodu udaru.
Od kilku lat Brytyjczycy zastanawiają się, jak ją pożegnać, gdy odejdzie. Królowa Elżbieta II ustaliła z byłym premierem Gordonem Brownem, że Thatcher zasłużyła na oficjalny pogrzeb państwowy – pierwszy od śmierci Winstona Churchilla. Wielu uważa, że nie jest tego godna.
Swój żal wyraził David Cameron, premier Wielkiej Brytanii.
Burmistrz Londynu Boris Johnson wyraził przekonanie, że pamięć po Thatcher na długa pozostanie w nas wszystkich, "dłużej niż pamięć o szarych garniturach dzisiejszych polityków".
Dziennikarze i dyplomaci na Twitterze wyrażają żal z powodu odejścia Żelaznej Damy.
Znana z bezkompromisowej postawy wobec związków zawodowych i grup pracowników cieszących się przywilejami, za co nadano jej przydomek Iron Lady, czyli Żelazna Dama. Taki też nosił tytuł film z Meryl Streep w roli głównej.
Jednak byłej premier nie był on potrzebny, by zapisać się w historii. Powszechny szacunek i uznanie zaskarbiła sobie bezkompromisowością w dążeniu do celu. Nie bała się wdrażać swojej konserwatywnej doktryny mimo oporu silnych grup wpływu. Była najdłużej urzędującym szefem rządu w Wielkiej Brytanii. Po jedenastu latach odeszła i poparła Johna Majora, który został jej następcą.
Karierę rządową zaczęła w 1970 roku, jako minister edukacji. Jednak od tego czasu systematycznie wzmacniała swoją pozycję w rodzimej Partii Konserwatywnej i po wyborach w 1979 roku została szefem rządu.
Razem z jej politycznym przyjacielem Ronaldem Reaganem miała duży udział we wspomaganiu ruchów opozycyjnych w państwach bloku wschodniego, w tym także "Solidarności". Wielokrotnie odwiedzała Polskę, ale głównie już nie jako premier Wielkiej Brytanii – ma doktoraty honoris causa kilku polskich uczelni ekonomicznych. Dziś thatcheryzm i reaganomika to jedne z podstawowych pojęć dla ludzi zgłębiających historię polityki. Za zasługi dla Zjednoczonego Królestwa królowa Elżbieta II nadała jej tytuł szlachecki.
To była wielka przykrość, kiedy dowiedziałem się o śmierci pani Thatcher. Straciliśmy wielkiego przywódcę, wielkiego premiera i wielkiego Brytyjczyka. CZYTAJ WIĘCEJ