Ministra ds. społeczeństwa obywatelskiego Agnieszka Buczyńska ma w planach złożenie rezygnacji ze sprawowanej funkcji. Ma ją zastąpić obecna wiceprezydentka Warszawy Adriana Porowska. Tak przynajmniej wynika z najnowszych doniesień mediów.
Reklama.
Podobają Ci się moje artykuły? Możesz zostawić napiwek
Teraz możesz docenić pracę dziennikarzy i dziennikarek. Cała kwota trafi do nich. Wraz z napiwkiem możesz przekazać też krótką wiadomość.
Jak dowiedziała się PAP, ministra Agnieszka Buczyńska, ministra ds. społeczeństwa obywatelskiego z Polski 2050 z przyczyn osobistych podjęła decyzję o rezygnacji ze stanowiska.
Wiceprezydentka Warszawy ma wejść do rządu
Decyzja ma zostać ogłoszona w przyszłym tygodniu. Polityczka zajmie się pracą w parlamencie. Z informacji PAP wynika również, że jej stanowisko zajmie obecna wiceprezydentka Warszawy Adriana Porowska.
Polityczka, jak podano na stronie stołecznego ratusza, prowadzi w imieniu prezydenta Warszawy sprawy z zakresu: spraw społecznych, komunikacji społecznej oraz współpracy z organizacjami pozarządowymi.
Kim jest jednak mająca zrezygnować ministra? Oprócz ministerialnego stanowiska Buczyńska jest obecnie przewodniczącą Komitetu do spraw Pożytku Publicznego.
Polityczka urodziła się 22 września 1986 roku w Tczewie. To socjolożka oraz specjalistka w zakresie społeczeństwa obywatelskiego.
Skończyła politologię na Uniwersytecie Gdańskim oraz socjologię w Collegium Civitas w Warszawie. W 2021 roku została również absolwentką studiów MBA Leadership w Wyższej Szkole Bankowej w Gdańsku.
Biografia odchodzącej ministry
Przez lata była związana ze środowiskiem organizacji pozarządowych. "W latach 2008-2014 była wiceprezesem, a w okresie 2015-2019 pełniła funkcję prezesa Regionalnego Centrum Wolontariatu w Gdańsku. Prowadziła badania poświęcone m.in. aktywności społecznej seniorów" – czytamy w jej biografii na stronie KPRM.
Wchodziła również w skład Gdańskiej Rady Organizacji Pozarządowych, Gdańskiej Rady Pożytku Publicznego oraz Gdańskiej Rady ds. Seniorów. W 2021 roku została członkinią Gdańskiej Rady ds. Rozwoju Wolontariatu.
Następnie zajęła się polityką. Została współzałożycielką i wiceprezesem Stowarzyszenia Polska 2050. W marcu 2022 roku weszła w skład zarządu partii Polska 2050 Szymona Hołowni, w której objęła funkcje drugiej wiceprzewodniczącej i sekretarz generalnej.
Od 2023 roku jest posłanką. Od 13 grudnia pełni urząd ministry ds. społeczeństwa obywatelskiego.
Do rządu wrócił też ostatnio Kierwiński
Przypomnijmy też, że z końcem września do rządu z Brukseli wrócił Marcin Kierwiński. 26 września prezydent Andrzej Duda powołał go do rządu. Został on ministrem, którego zadaniem będzie skoordynowanie działań dotyczących odbudowy obszarów dotkniętych powodzią.
– Jestem pełen uznania dla decyzji Ministra Kierwińskiego. Chcę powiedzieć, że to on do mnie zadzwonił i powiedział, że jest gotów. (...) Od początku wiedział, że nie wraca z Brukseli do Warszawy, tylko wraca w przyspieszonym trybie do Stronia, Lądka, Lewina, Brzegu – do wszystkich bez wyjątku miejsc, które będą wymagały państwowej, publicznej pomocy – podkreślił wówczas premier Donald Tusk.
Absolwentka dziennikarstwa na UMCS i Uniwersytecie Warszawskim. Przez kilka lat związana z Polską Agencją Prasową. Obecnie reporterka newsowa w naTemat.pl.