Nadszedł ten czas w roku i można głosować na Młodzieżowe Słowo Roku 2024. Mimo że nazwa popularnego plebiscytu PWN wprost odnosi się do młodych Polaków, głos może oddać każdy. Pytanie tylko, czy starsi znają każde z 20 nominowanych słów... Ruszamy na ratunek i wyjaśnimy każde po kolei. To nie tylko sigma, skibidi i brat.
Reklama.
Podobają Ci się moje artykuły? Możesz zostawić napiwek
Teraz możesz docenić pracę dziennikarzy i dziennikarek. Cała kwota trafi do nich. Wraz z napiwkiem możesz przekazać też krótką wiadomość.
"Pierwszy etap dziewiątego plebiscytu PWN – Młodzieżowe Słowo Roku – jest już za nami! Dzięki zaangażowaniu głosujących do plebiscytowej bazy trafiło tysiące ciekawych słów i wyrażeń, spośród których Jury wyłoniło finałową dwudziestkę – czytamy na sjp.pwn.pl.
Jak sprecyzowano: "ostateczna lista powstała z najbardziej popularnych zgłoszeń, których zgodność z regulaminem konkursu potwierdziło Jury wraz z przedstawicielami PWN-u".
Kto znalazł się w jury? To językoznawcy: prof. UJK dr hab. Anna Wileczek (Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach), prof. dr hab. Marek Łaziński (Uniwersytet Warszawski) i prof. dr hab. Ewa Kołodziejek (Uniwersytet Szczeciński) oraz Bartek Chaciński, zastępca redaktora naczelnego "Polityki". Oprócz wspomnianych przedstawicieli PWN-u wspierał ich doradczy zespół młodzieżowy z Obserwatorium Języka i Kultury Młodzieży.
Teraz na Młodzieżowe Słowo Roku 2024 mogą głosować internauci (na stronie Słownika Języka Polskiego PWN). "Organizator plebiscytu, Wydawnictwo Naukowe PWN, czeka na głosy tylko do 30 listopada. Już niebawem przekonamy się, które słowo zostanie tym szczególnym dla współczesnej, młodzieżowej polszczyzny" – czytamy. Wyniki plebiscytuPWN poznamy już w pierwszej połowie grudnia.
Młodzieżowe Słowo Roku 2024: nominacje ogłoszone. Wyjaśniamy znaczenie wszystkich 20 słów
Poniżej prezentujemy 20 słów nominowanych do Młodzieżowego Słowa Roku 2024. Wyjaśniamy też ich znaczenie (m.in. za internetowym Słownikiem Języka Polskiego PWN i Słownikiem Slangu Miejski.pl) dla wszystkich, którzy... nie są już młodzieżą i/lub nie są za pan brat z mową młodych Polaków.
Aura – oznacza: być cool, mieć szacunek ("mieć aurę"). Dodatnie punkty aury zdobywa się za pozytywne i imponujące zachowania, a ujemne punkty aury – za negatywne i żenujące.
Bambik – najpierw nazywano tak początkującego gracza w "Fortnite", teraz oznacza: słabeusza, nieudacznika, niezdarę.
Brainrot – dosłownie "gnicie mózgu". Oznacza głupie, bezmyślne treści w sieci (m.in. te tworzone przez pokolenie Alfa na TikToku), które nie mają żadnego sensu.
Brat – z angielskiego: bachor, gówniarz. Dzięki płycie "brat" Charli XCX, popularnej brytyjskiej piosenkarki, zaczęto tak mówić na osoby niezależne, pewne siebie, buntownicze, a jednocześnie hedonistyczne i żyjące na bakier ze społecznymi konwenansami i normami.
Czemó – wzięło się z filmiku z graczami w "Fortnite", w którym jeden z grających powiedział "czemu" z zabawnym (według internautów) akcentem. Oznacza to samo, co "czemu", ale... z większym zdziwieniem.
Delulu– skrót od angielskiego słowa (delusional, czyli urojeniowy i cierpiący na urojenia). Oznacza kogoś, kto ma obsesję na czyimś punkcie (np. słynnego piosenkarza), ale też kogoś oderwanego od rzeczywistości, bujającego w obłokach marzyciela.
fr / FR – skrót do angielskiego "for real", czyli "naprawdę". Wyraz aprobaty.
glamur / glamour – oznacza szyk, przepych, splendor, blask, ale dzisiaj bardziej ironicznie. Słowem "glamur" określa się np. ubrania w panterkę.
GOAT – akronim od "Gratest of All Time", czyli najlepszy w historii. Oznacza kogoś wybitnego, najlepszego w swojej dziedzinie.
Oi oi oi baka – wyzwanie, które polega na wejściu na krzesło albo stół w miejscu publicznym i mówieniu coraz głośniej "oi oi oi baka" przy jednoczesnym robieniu głupich min. "Oi, oi, oi" pochodzi z anime "Akademia bohaterów", a słowo "baka" oznacza po japońsku głupka.
Oporowo – bardzo, intensywnie, z zaangażowaniem, cały sobą. Inaczej: do oporu.
Riz / rizzler / rizz – pochodzi od angielskiego słowa "charisma" (charyzma) i oznacza nagromadzenie cech, które są atrakcyjne seksualnie, jak czar, urok, "gadane". "Mieć rizz" można tłumaczyć jako "mieć branie".
Sigma – osoba pewna siebie, wybitna, inteligentna, niezależna, przestrzegająca własnych zasad, umiejąca poradzić sobie w trudnych sytuacjach. Głównie stosowane do mężczyzn.
Skibidi – nie ma konkretnego znaczenia, jest bardziej absurdalnym powiedzonkiem. Związane z filmikami "skibidi toilet", w których z toalet wystają ludzkie głowy. Często stosowane z innymi słowami, np. skibidi sigma, które oznacza jeszcze potężniejszą sigmę.
Slay – coś bardzo dobrego, zachwycającego. Oznacza podziw dla kogoś, kto robi wrażenie, np. umiejętnością albo wyglądem. Inaczej: "rozwaliłeś/aś to" w pozytywnym wydźwięku.
Womp womp – wyrażenie znużenia, np. nudną rozmową albo mieć coś gdzieś. Ma negatywny wydźwięk.
Yapping – paplanie, ględzenie, gadanie bez przerwy o tym samym (dosłownie znaczy po angielsku "szczekać").
Przypomnijmy, że w poprzednich plebiscytach na Młodzieżowe Słowo Roku wygrywały: rel (2023), essa (2022), śpiulkolot (2021), alternatywka (2019, w 2020 roku nie rozstrzygnięto konkursu), dzban (2018), xD (2017) i sztos (2016).