"Karol Nawrocki będzie kandydatem Prawa i Sprawiedliwości w wyborach prezydenckich" – taką informację nieoficjalnie przekazały "Faktowi" źródła w PiS. Taką samą wersję podaje też Polsat News.
PiS miał już zdecydować ws. kandydata na prezydenta
Nieco inaczej sprawę przedstawia Marcin Tulicki z wPolsce24. "Prawo i Sprawiedliwość nie podjęło decyzji o wystawieniu Karola Nawrockiego jako kandydata na prezydenta. Według naszych informacji Karol Nawrocki będzie kandydatem obywatelskim, który może następnie uzyskać poparcie formacji Jarosława Kaczyńskiego" – napisał w serwisie X.
Z jego informacji wynika też, że w niedzielę w Krakowie komitet obywatelski nominuje Nawrockiego jako kandydata na prezydenta.
Zamieszanie medialne zmusiło do reakcji rzecznika PiS. "W związku z wieloma pytaniami dotyczącymi naszego kandydata w nadchodzących wyborach prezydenckich, a także licznymi publikacjami medialnymi pragnę przekazać, iż nie zapadła w tej sprawie ŻADNA decyzja" – przekazał Rafał Bochenek.
"O tym kto będzie kandydatem PiS, kierownictwo formacji poinformuje w najbliższych dniach. Przed nami ważna kampania, kandydat naszej formacji będzie wyznaczony wkrótce, ale nieustannie apelujemy o wsparcie finansowe, które jest niezwykle istotne, abyśmy mogli przeprowadzić zwycięską kampanię prezydencką" – wyjaśnił we wpisie w serwisie X.
Tymczasem prezes PiS pytany w czwartek przez reporterkę TVN24, "czy władze partii już podjęły decyzję w sprawie kandydata", odparł, że "jeszcze nie". Przekazał też, iż ma być czterech kandydatów, którzy są brani pod uwagę.
Kim jest Karol Nawrocki, od 2021 roku prezes IPN? Jak ostatnio pisaliśmy, wszyscy kojarzą go głównie z historią – m.in. "Solidarności" i żołnierzy wyklętych.
Na stronie gdańskiego IPN, przeczytać można, że jego zainteresowania badawcze skupiają się wokół dziejów oporu społecznego przeciwko władzy komunistycznej (w szczególności w latach 1970–1989): "Porusza również tematy rzadziej badane przez historyków, m.in. korelacji życia sportowego i politycznego w PRL oraz przestępczości zorganizowanej w PRL w latach 80. XX w. Aktywny działacz sportowy, interesuje się również publicystyką".
Biografia Karola Nawrockiego
"Pochodzi z gdańskiej, robotniczej dzielnicy Siedlce, gdzie wychowywał się z siostrą w starej kamienicy. Ojciec, z zawodu tokarz, w latach 80. był członkiem "Solidarności", mama – introligatorka – przeważnie zajmowała się domem" – opisała niedawno "Gazeta Wyborcza".
Prof. Janusz Rachoń, były rektor Politechniki Gdańskiej, tak o nim mówił w rozmowie z naszą redakcją. – Przyjął stanowisko dyrektora Muzeum II Wojny Światowej po usunięciu twórcy muzeum, prof. Pawła Machcewicza. To było nieeleganckie. Mnie absolutnie tym zniesmaczył – stwierdził niedawno w rozmowie z naTemat.
Karol Nawrocki ma też doświadczenie radnego. Przez sześć lat (2011-2017) był przewodniczącym rady gdańskiej dzielnicy Siedlce.
Na stronie Muzeum II Wojny Światowej napisano o nim: "Jest znanym na Pomorzu społecznikiem nagradzanym wieloma odznaczeniami środowisk kombatanckich i patriotycznych. Za zaangażowanie społeczne, działalność edukacyjną i charytatywną został głosami czytelników "Dziennika Bałtyckiego" wybrany Osobowością Gdańska i Pomorza roku 2016". Tutaj opisaliśmy szczegółowo jego biografię.
Absolwentka dziennikarstwa na UMCS i Uniwersytecie Warszawskim. Przez kilka lat związana z Polską Agencją Prasową. Obecnie reporterka newsowa w naTemat.pl.