Na południu Polski, a dokładnie w powiecie kłodzkim na Dolnym Śląsku, pojawił się smog. Stężenie szkodliwego pyłu zawieszonego PM10 może przekroczyć 150 µg na metr sześcienny. Mieszkańcy dostali w związku z tym specjalny alert RCB.
Reklama.
Podobają Ci się moje artykuły? Możesz zostawić napiwek
Teraz możesz docenić pracę dziennikarzy i dziennikarek. Cała kwota trafi do nich. Wraz z napiwkiem możesz przekazać też krótką wiadomość.
Niebezpieczne zjawisko w jednym z powiatów w Polsce – alert RCB
"UWAGA! Dnia 02.12 prognozowana jest zła jakość powietrza w zakresie pyłu zawieszonego PM10 (SMOG). Zrezygnuj z aktywności na zewnątrz" – czytamy w tym ostrzeżeniu. Jak dodano, alert RCB o tej treści został wysłany do odbiorców na terenie powiatu kłodzkiego (woj. dolnośląskie).
"Związki chemiczne zawarte w smogu (np. benzopiren) i pyły (PM10 i PM 2,5), są szkodliwe dla naszego zdrowia. Mogą one m.in. wywoływać alergie, przyczyniać się do rozwoju chorób płuc, czy też nowotworów" – tłumaczy instytucja.
Osobami szczególnie wrażliwymi na zanieczyszczenie powietrza są:
dzieci i młodzież poniżej 25 roku życia,
kobiety w ciąży,
osoby starsze i w podeszłym wieku,
osoby z zaburzeniami funkcjonowania układu oddechowego,
chorzy na astmę,
choroby alergiczne skóry i oczu,
osoby z zaburzeniami funkcjonowania układu krwionośnego,
osoby zawodowo narażone na działanie pyłów i innych zanieczyszczeń,
osoby palące papierosy.
Sanepid tłumaczy też, jak się chronić przed smogiem:
Noś maskę przeciwpyłową – największą ochronę zapewniają te zawierające filtry HEPA, zabezpieczają przed najdrobniejszym pyłem.
Pozostań w domu – ogranicz ekspozycje organizmu na zanieczyszczone powietrze.
Ogranicz aktywność fizyczną – bieganie czy jazda na rowerze w maskach przeciwpyłowych ogranicza wentylację płuc prowadząc do niedotlenienia organizmu.
Nie wietrz mieszkania – otwieranie okna spowoduje przedostanie się szkodliwych zanieczyszczeń unoszących się w powietrzy do wnętrza domu.
Stosuj oczyszczacz powietrza.
W razie potrzeby skontaktuj się z lekarzem – szkodliwe substancje zawarte w powietrzu mogą w istotny sposób przyczynić się do pogorszenia stanu zdrowia.
GIS zwraca też uwagę, że wysokie stężenia zanieczyszczeń pyłowych powietrza atmosferycznego są jednym z głównych czynników środowiskowych wywierających szkodliwy wpływ na zdrowie populacji.
"Szkodliwość pyłu dla zdrowia osób eksponowanych związana jest ściśle z wielkością i składem chemicznym ziaren" – wskazano.
Absolwentka dziennikarstwa na UMCS i Uniwersytecie Warszawskim. Przez kilka lat związana z Polską Agencją Prasową. Obecnie reporterka newsowa w naTemat.pl.