Agenci CBA weszli w czwartek do obiektów Fundacji Lux Veritatis w Warszawie, Toruniu i Wrocławiu. Śledztwo w tej sprawie prowadzi prokuratura w Rzeszowie. Śledczy już zabrali głos na temat tego śledztwa.
Reklama.
Podobają Ci się moje artykuły? Możesz zostawić napiwek
Teraz możesz docenić pracę dziennikarzy i dziennikarek. Cała kwota trafi do nich. Wraz z napiwkiem możesz przekazać też krótką wiadomość.
"Na polecenie Prokuratury Regionalnej w Rzeszowie agenci CBA wykonują czynności procesowe w obiektach Fundacji Lux Veritatis w Warszawie, Toruniu i Wrocławiu" – poinformował w czwartek rzecznik MSWiA Jacek Dobrzyński.
CBA weszło do Fundacji Lux Veritatis w kilku miastach
Chodzi o fundację powiązaną z ojcem Tadeuszem Rydzykiem. W tle jest Muzeum Pamięć i Tożsamość w Toruniu, na którego budowę Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego za czasów Piotra Glińskiego miało przeznaczyć blisko 300 mln zł.
Głos w sprawie zabrali też śledczy. Rzecznika prasowa Prokuratury Regionalnej w Rzeszowie prok. Dorota Sokołowska-Mach przekazała, iż ta jednostka wszczęła śledztwo 9 września.
Jak wyjaśniono, dotyczy ono "przekroczenia uprawnień przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w związku z zawarciem w dniu 20 czerwca 2018 roku z Fundacją Lux Veritatis z siedzibą w Warszawie niekorzystnej umowy o utworzeniu instytucji kultury pod nazwą Muzeum "Pamięć i Tożsamość" im. Św. Jana Pawła II (w organizacji) i przyznaniem jej w okresie od 2018 do 2023 roku dofinansowania w kwocie 218 944 464 złotych z dotacji celowej na wydatki majątkowe, czym działano na szkodę interesu publicznego".
"Podstawę faktyczną wszczęcia śledztwa stanowiły dwa zawiadomienia złożone w niniejszej sprawie, a mianowicie przez Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Warszawie (po przeprowadzonym w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego audycie w zakresie prawidłowości i zgodności z prawem gospodarowania środkami publicznymi) oraz Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w Warszawie" – wyjaśniła rzeczniczka.
Tyle na razie prokuratura mówi o sprawie
Zakresem śledztwa objęte są wątki związane z zawarciem umowy na budowę, utworzenie oraz prowadzenie tej instytucji kultury, a także dotyczące sfinansowania tej inwestycji ze środków Skarbu Państwa.
Prokuratura wskazała, że "w toku postępowania weryfikowane są w szczególności okoliczności związane z prawem do dysponowania nieruchomościami przeznaczonymi przez Fundację Lux Veritatis pod budowę Muzeum „Pamięć i Tożsamość” im. Św. Jana Pawła II" oraz "zapisy zawartej umowy wskazujące na brak obowiązku zwrotu przez założyciela Muzeum przekazanych środków budżetowych w przypadku rozwiązania umowy przez którąkolwiek ze stron".
Absolwentka dziennikarstwa na UMCS i Uniwersytecie Warszawskim. Przez kilka lat związana z Polską Agencją Prasową. Obecnie reporterka newsowa w naTemat.pl.