
Rzecznik Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej Grzegorz Walijewski już na początku rozmowy przypomniał, że tak naprawdę nie robi się nawet modeli na dalej niż dwa tygodnie – przynajmniej takich, z których można coś wartościowego wyczytać. – Oczywiście są modele dłuższe, sezonowe, albo pięciotygodniowe ECMWF, ale one są bardzo ogólne – wskazał.
Na razie synoptycy są sceptycznie ws. śniegu na Boże Narodzenie
Co jednak ze śniegiem na Boże Narodzenie? – Powiem szczerze, że dzisiaj za wiele bym nie powiedział, bo mamy szczątkowe dane. Wynika z nich, że szanse na białe święta są w tym momencie minimalne, ale nie zerowe – wyjaśnił nam ekspert.
Z czego to wynika? – Jeden z tych modeli (ECMWF) pokazuje, że ocieplenie ma na razie się utrzymać i skończy się dopiero po świętach. Natomiast model GFS dzisiaj podaje, że jeszcze Wigilia będzie ciepła, bez śniegu, ale w pierwszy i drugi dzień świąt jakiś śnieg już może się pojawić – wyliczył Walijewski.
Rzecznik IMGW-PIB ocenił jednak, że nie wierzy za bardzo ani jednemu, ani drugiemu modelowi, gdyż "jest to naprawdę długi okres wyprzedzenia, a wyliczenia modeli potrafią się zmienić właściwie z godzinę na godzinę".
– Je się liczy przynajmniej dwa razy na dobę, więc potrafią się zmieniać diametralnie. One są bardzo niepewne, dlatego Ja bym tutaj za bardzo się nie przyzwyczajał do ich wyników – podkreślił.
– Jednak patrząc na to, co się dzieje w tym momencie w klimacie, z pogodą, to dawno nie było białych świat w całym kraju, przez wszystkie dni wraz z Wigilią. I wydaje się, że ten trend będzie nadal utrzymany – zauważył, dodając, że należy się jednak bardziej spodziewać, że święta będą raczej nie białe, a deszczowe.
Rzecznik jest zdania, że sytuacja ws. pogody na Boże Narodzenie pozostaje dynamiczna. – Na razie jeszcze nie przyzwyczajamy się do tego za bardzo, bo może się okazać, gdyż pogoda zmienną jest, że na Boże Narodzenie coś zmieni się i jednak sypnie śniegiem – stwierdził synoptyk.
Walijewski przypomniał także, że w XXI wieku tylko raz wszystkie trzy dni świąt były białe w na stacji w Warszawie. – Natomiast z ciekawostek – zmiana klimatu postępuje i bywały takie lata, że w Zakopanem śnieg nie był ani razu zanotowany w Boże Narodzenie – powiedział. Śniegu w Polsce należy się bardziej spodziewać w drugiej części zimy, czyli w tym roku dopiero w 2025 roku.
Na razie śnieg jest tylko w górach
Nie zawodzą też nasze piękne polskie góry – tu śnieg już leży od kilku dni i w najbliższych dniach pokrywa śnieżna będzie coraz większa. Obserwatorzy IMGW-PIB udostępnili zdjęcia prosto z Kasprowego Wierchu. Tatry wyglądają bajecznie w nocnej odsłonie, a zdjęcia można znaleźć na profilu IMGW-PIB w serwisie X.
Pogoda na najbliższy tydzień
Co jednak czeka nas w pogodzie w najbliższych dniach? Z najnowszych prognoz IMGW wynika, że początkowo Polska będzie w zasięgu niżu znad Adriatyku. "Miejscami, zwłaszcza na południu kraju i w górach, spadnie śnieg. W rejonach opadów śniegu wiatr może powodować zawieje śnieżne" – podano.
Z kolei w drugiej połowie tygodnia nad Wielką Brytanią i Niemcami rozbuduje się wyż, który obejmie także Polskę, wówczas zobaczymy nieco promieni słonecznych. "W nadchodzącym tygodniu temperatury w ciągu dnia będą dodatnie, na ogół od 0°C do 6°C. Nocami spodziewane są przymrozki, zwłaszcza w drugiej połowie tygodnia spadki temperatury do około -6°C, -5°C" – wynika z ustaleń synoptyków.