Rada Krajowa Nowej Lewicy, podczas niedzielnych obrad, zdecydowała o nominacji wicemarszałkini Senatu Magdaleny Biejat na kandydatkę partii w wyborach prezydenckich 2025 roku. Informację tę potwierdził Robert Biedroń.
Reklama.
Podobają Ci się moje artykuły? Możesz zostawić napiwek
Teraz możesz docenić pracę dziennikarzy i dziennikarek. Cała kwota trafi do nich. Wraz z napiwkiem możesz przekazać też krótką wiadomość.
Wybory prezydenckie 2025. Kandydatką Lewicy Magdalena Biejat
15 grudnia w Warszawie odbywa się konwencja Nowej Lewicy, podczas której Magdalena Biejat zaprezentuje swój plan na kampanię prezydencką. W rozmowie z Polskim Radiem Robert Biedroń poinformował, że decyzja o kandydaturze zapadła jednogłośnie, czyli przez aklamację.
Jak pisaliśmy w naTemat.pl już wcześniej spekulowano, że Magdalena Biejat może zostać kandydatką Lewicy. Oprócz niej rozważane były kandydatury Agnieszki Dziemianowicz-Bąk, ministry rodziny, pracy i polityki społecznej, a także Katarzyny Kotuli – ministry ds. równości oraz Krzysztofa Kukuckiego, prezydenta Włocławka.
Magdalena Biejat od początku była uważana za jedną z faworytek, zwłaszcza po rozłamie w Partii Razem, z której się wywodzi. Wewnętrzne sondaże Lewicy wskazywały również na jej dużą popularność wśród wyborców. Lewica miała również przeprowadzić wewnętrzne sondaże, które wykazały, że Magdalena Biejat wypada bardzo korzystnie.
Kim jest Magdalena Biejat?
Podczas konwencji Lewicy Krzysztof Gawkowski określił Magdalenę Biejat jako "dziewczynę z sąsiedztwa". Wicemarszałkini Senatu obecnej kadencji jeszcze niedawno była związana z partią Razem, z której odeszła wraz z czterema innymi działaczkami, o czym informowaliśmy na naTemat.pl..
Magdalena Biejat rozpoczęła swoją oficjalną działalność polityczną w 2015 roku, dołączając do nowo powstałej partii Razem. W 2019 roku zdobyła mandat poselski, a w 2023 roku objęła funkcję wicemarszałkini Senatu. Wiosną 2024 roku wystartowała w wyborach na prezydenta Warszawy, jednak przegrała z Rafałem Trzaskowskim.
Magdalena Biejat jest absolwentką XXXIV Liceum Ogólnokształcącego im. Miguela de Cervantesa w Warszawie. Po maturze wyjechała do Hiszpanii, gdzie ukończyła studia socjologiczne na Uniwersytecie w Grenadzie oraz Uniwersytecie Madryckim. W 2006 roku uzyskała tytuł magistra socjologii. Kontynuowała edukację w Polsce, kończąc studia podyplomowe z zakresu zarządzania organizacjami pozarządowymi w Collegium Civitas oraz Instytucie Studiów Politycznych PAN.