Trwa festiwal młodego kina europejskiego ArteKino. Przez cały grudzień na platformie można bezpłatnie zobaczyć 12 filmów młodych twórców z Grecji, Czech, Portugalii, Niemiec, Wielkiej Brytanii, Włoch, Francji, Holandii oraz Ukrainy, które były pokazywane na prestiżowych festiwalach i poruszają aktualne tematy społeczne, kulturowe i egzystencjalne. O tym, który film zdobędzie Europejską Nagrodę Publiczności, zdecydują widzowie z całej Europy. Wybraliśmy cztery tytuły, które naprawdę warto zobaczyć.
Reklama.
Podobają Ci się moje artykuły? Możesz zostawić napiwek
Teraz możesz docenić pracę dziennikarzy i dziennikarek. Cała kwota trafi do nich. Wraz z napiwkiem możesz przekazać też krótką wiadomość.
ArteKino Festival to platforma dla nowych talentów i refleksji nad różnorodnością tożsamości Europy. Jest organizowany już po raz dziewiąty.
– Nasza selekcja filmów jest wyrazem uznania dla młodych twórców o wyjątkowym spojrzeniu, poruszających w swoich dziełach zarówno zawirowania geopolityczne, jak i osobiste dramaty. Przenosząc się między dokumentem a fikcją, filmy oferują zarówno melancholijną, jak i pełną nadziei wizję współczesnego świata – mówi Olivier Père, dyrektor artystyczny ArteKino.
Łącznie w konkursie bierze udział dwanaścioro młodych twórców z Grecji, Czech, Portugalii, Niemiec, Wielkiej Brytanii, Włoch, Francji, Holandii oraz Ukrainy. Większość z prezentowanych filmów zdobyła uznanie na najważniejszych festiwalach filmowych, a niektóre są światowymi premierami.
Wszystkie filmy festiwalowe sądostępne bezpłatnie online na platformie ARTE.tv w 32 krajach europejskich, z napisami w sześciu językach: francuskim, niemieckim, angielskim, hiszpańskim, polskim i włoskim. Nowością w tegorocznej edycji są napisy dla osób niesłyszących i niedosłyszących w języku polskim.
Festiwal ArteKino na ARTE.tv: cztery filmy europejskich młodych twórców, które trzeba obejrzeć
Wybraliśmy cztery filmy z festiwalowej oferty, które są szczególnie warte uwagi. Obejrzycie je w całości pod spodem lub na ARTE.tv. Wszystkie tytuły można oglądać do 31 grudnia, a na najlepszy głosować tutaj. O tym, który film zdobędzie Europejską Nagrodę Publiczności, zdecydują europejscy widzowie.
Film niedostępny w: Wielkiej Brytanii, Irlandii, Chorwacji, Słowenii, Bułgarii, Włoszech, Estonii, Łotwie, Litwie, anglojęzycznej Malcie.
Dwudziestoczteroletnia Amanda odkąd pamięta, nie miała przyjaciół. A jest to przecież rzecz, której pragnie najbardziej. Gdy odkrywa, że w dzieciństwie spędzała dużo czasu z Rebeccą, Amanda stawia sobie za cel przekonanie jej, że nadal są najlepszymi przyjaciółkami.
Carolina Cavalli jest scenarzystką i współscenarzystką niezależnych filmów i seriali. Otrzymała wsparcie między innymi ze strony włoskiego Ministerstwa Kultury, programu MEDIA Creative Europe oraz funduszu rozwoju kina Rai. W 2021 roku wyreżyserowała swój pierwszy film fabularny "Amanda". Jesienią 2022 r. opublikowała swoją pierwszą powieść "Metropolitania".
Film niedostępny w Grecji, na Cyprze, w Irlandii i Wielkiej Brytanii
Podczas kręcenia dokumentu o "nieobecnych" urzędnikach państwowych w Grecji, dwójka filmowców spotyka Charoulę, nadopiekuńczą matkę desperacko poszukującą swojego zaginionego syna. Gdy jednak jego nazwisko pojawia się w kontekście oszustw rządowych, Charoula próbuje oczyścić go z zarzutów, wykorzystując do tego celu swojego drugiego niepełnosprawnego syna, Lefterisa.
Spiros Jacovides urodził się w Londynie. Studiował reżyserię w London College of Printing (LCP) i Stavrakou Film School w Atenach. Uczył się również w Berlińskiej Akademii Filmowej (DFFB). Napisał scenariusze i wyreżyserował trzy filmy krótkometrażowe i jeden pełnometrażowy.
W pewnej czeskiej wiosce Standa i Bronya pracują jako członkowie ochotniczej straży pożarnej – jeden z nich z niecierpliwością oczekuje narodzin syna, a drugi, nieco starszy, właśnie stracił żonę. Kiedy na lokalnym festynie samochód wjeżdża w tłum, raniąc jedną osobę, życie obu bohaterów gwałtownie się zmienia: Bronya jest przekonany, że to atak terrorystyczny, zaś Standa widzi to zupełnie inaczej...
Czeski reżyser i scenarzysta Adam Koloman Rybanský urodził się w 1994 roku w Hradec Králové. Podczas studiów na FAMU w Pradze napisał i wyreżyserował kilka filmów krótkometrażowych, które były pokazywane na międzynarodowych festiwalach. Po ukończeniu studiów w 2021 roku wyreżyserował swój pierwszy film fabularny "Pożar byłby lepszy". W swoich filmach przedstawia sceny z życia codziennego w charakterystycznym stylu absurdalnego komediodramatu.
Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Rotterdamie 2024 – Big Screen Competition
Film niedostępny w Portugalii
W wiktoriańskiej Anglii malarze z nurtu prerafaelitów żyli i uprawiali sztukę w atmosferze dużej swobody obyczajowej... Jednym z nich był enigmatyczny Charles Augustus Howell, opisany przez Arthura Conan Doyle’a jako "najgorszy człowiek w Londynie".
Reżyser i producent Rodrigo Areias rozpoczynał karierę jako muzyk i producent muzyczny. Jest reżyserem ośmiu filmów pełnometrażowych i kilku krótkometrażowych, które zdobyły nagrody na około czterdziestu festiwalach. Jego najnowszy film dokumentalny "Blue Breath" miał premierę w ramach pokazu First Look na festiwalu Locarno i zdobył nagrody na festiwalach w Ismailii, Prisztinie i Kalajoki.